10 interesujących faktów o złocie

Udostępnij

Chcesz dowiedzieć się 10 interesujących faktów o złocie? Zebraliśmy 10 najbardziej fascynujących faktów na temat złota, abyś mógł dowiedzieć się więcej o tym popularnym metalu. Złoto jest jednym z najbardziej poszukiwanych materiałów na ziemi, od starożytnych Inków po słynną gorączkę złota w USA w XIX wieku, ludzie handlowali i walczyli o złoto przez tysiące lat. Dziś złoto można znaleźć we wszystkim, od ozdobnej biżuterii po smartfony i leki, więc jakie unikalne cechy sprawiają, że ten często nieuchwytny metal jest tak interesującym i wysoko cenionym dobrem?

Złoto przybyło na Ziemię z kosmosu

Geolodzy uważają, że prawie całe złoto na Ziemi przybyło podczas burz meteorytowych ponad dwa miliardy lat temu. Uważa się, że meteoryty te powstały w wyniku zderzenia egzotycznych gwiazd kilka miliardów lat temu. Chcesz dowiedzieć się więcej o pochodzeniu złota na Ziemi? BBC opublikowało niedawno fascynujący, dogłębny artykuł Czy złoto pochodzi z kosmosu?

Jak czyste jest 24-karatowe złoto?

Czystość złota podaje się w milimetrach, określając wartość części na tysiąc dla tego metalu. 24-karatowe złoto, jak jest znane w handlu biżuterią, jest określane jako 999,9 "cztery dziewiątki" lub 99,99%, co daje konsystencję zbliżoną do czystego metalu. Inne popularne czystości, takie jak 22 karatowa (91,6%), 18 karatowa (75%) i 9 karatowa (37,5%) zawierają metal uzupełniający, zazwyczaj miedź lub srebro, aby zapewnić twardszą, bardziej trwałą konsystencję produktu.

Jedna stopa sześcienna złota waży pół tony!

Złoto jest jednym z najgęstszych metali występujących na Ziemi. Metr sześcienny złota waży 19 300 kilogramów, czyli jest znacznie cięższe od ołowiu i niewiele ustępuje najgęstszemu metalowi - osmowi.

sztabki złota

Ile złota ludzie znaleźli na Ziemi?

Szacuje się, że do tej pory człowiek wydobył prawie 180 000 ton złota! Złoto jest najbardziej plastycznym ze wszystkich metali! Jeden gram złota może być uformowany w kwadrat o boku jednego metra, a uncja trojańska złota może być uformowana w nić o długości prawie pięciu mil! Dzięki temu jest to idealny materiał na misterną biżuterię i zegarki!

Gdzie znajdują się największe fizyczne rezerwy złota?

To się prawie na pewno zmieni w najbliższych latach, gdy Rosja i wiele krajów azjatyckich przyspieszy tempo kupowania fizycznego złota. Obecnie za największy pojedynczy magazyn złota (nie Fort Knox!) uważany jest Bank Rezerw Federalnych USA w Nowym Jorku, który przechowuje około 6 800 ton złota, czyli łącznie około 540 000 sztabek złota - ponad 25% światowego złota! Należy jednak pamiętać, że większość tego złota jest własnością zagranicznych rządów.

Czy można jeść złoto?

Tak, złoto jest jadalne w małych ilościach. W wielu społecznościach azjatyckich, złoto jest dodawane do prezentów żywnościowych, takich jak owoce i słodycze. Istnieje wiele odmian likierów na całym świecie, które zawierają złote płatki. Złoto można również znaleźć jako składnik niektórych leków.

W jakiej temperaturze topi się złoto?

Czyste złoto ma temperaturę topnienia 1064,43°.

Dlaczego złoto jest często określane jako AU?

AU to symbol chemiczny złota w układzie okresowym, pochodzący od łacińskiego słowa aurum oznaczającego "lśniący świt" i nazwany tak od Aurory, bogini świtu w kulturze rzymskiej.

Czy kurs dolara amerykańskiego jest stały w stosunku do kursu złota?

Po II Wojnie Światowej, Stany Zjednoczone ustaliły cenę złota na poziomie 1 dolara za 1/35 uncji trojańskiej w ramach Systemu z Bretton Woods. Stany Zjednoczone ostatecznie porzuciły ten system w 1971 r., kiedy nie było już wystarczającej ilości fizycznego złota, aby pokryć wartość papierowych pieniędzy w obiegu.