Horda starożytnych srebrnych monet odkryta w Yorkshire

Udostępnij

Kolejny tydzień, kolejne niewiarygodnie rzadkie odkrycie! Wielka Brytania była domem dla niektórych z najbardziej ekscytujących wykopalisk na przestrzeni dziesięcioleci, od ogromnego samorodka złota znalezionego w szkockiej rzece, do szczątków króla znalezionych pod parkingiem w Leicester.

Jednak w tym tygodniu, po trzech latach tajemnicy, przyszła kolej na detektorystów amatorów, którzy ujawnili bezcenne odkrycie w Yorkshire - hordę rzymskiego srebra sprzed 2000 lat.

Odkrycie

Wykrywacze metali są często pierwszymi, którzy widzą te starożytne relikty sprzed setek, jeśli nie tysięcy lat, a to odkrycie nie było inne. Trzej przyjaciele, Paul Kind, Robin Siddle i Robert Hamer, odkopali kolekcję, która zawierała odłamki ceramiki, biżuterię i monety, pochodzące prawdopodobnie z ważnej osady o wysokim statusie.

Przyjaciele zgłosili swoje wspaniałe znalezisko do Portable Antiquities Scheme, który działa w celu rejestrowania starożytnych reliktów odkrytych przez detektorystów amatorów i członków społeczeństwa. Główną zaletą tego odkrycia jest jego wiek. Wiele osad pochodzących z III lub IV wieku zostało odkrytych, ale uważa się, że ta pochodzi z lat 69-79 n.e., z czasów panowania cesarza Wespazjana.

monety

Dlaczego trzymamy to w tajemnicy?

Niestety, dokładna lokalizacja osady była do tej pory utrzymywana w tajemnicy ze względu na możliwość jej splądrowania przez nocnych łowców (nielegalnych detektorystów metali). Samo stanowisko ma nie tylko wartość pieniężną w postaci znaleziska, ale również wartość jako obiekt dziedzictwa kulturowego, oferujący jednoznaczny wgląd w historię.

Tajemnica dała również archeologom możliwość przeszukania terenu i dokonania wszelkich istotnych odkryć, jeśli chodzi o znaczenie historyczne. Mówi się, że ledwie zaczęli oni zarysowywać powierzchnię tej potencjalnie ogromnej osady.

Wartość monet

Tego typu znaleziska są często trudne do wyceny, ponieważ same monety różnią się jakością i znaczeniem. Jednak wartość historyczna tych monet z pierwszego wieku jest bezcenna.

Horda jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ detektoryści i archeolodzy nadal przeszukują teren, aby zobaczyć, co jeszcze kryje się pod ziemią. Uważa się, że zaczynają od bardziej prestiżowych obszarów osady, ponieważ znaleziona ceramika była używana przez osoby na najwyższych szczeblach społeczeństwa.