Cena złota wznawia trend wzrostowy

Udostępnij

Ostatnie wybory w USA były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii, z rekordową liczbą głosujących, kartami do głosowania w trybie korespondencyjnym, a teraz z pozwami sądowymi.

Wydaje się prawdopodobne, że Joe Biden wygra, ale z masą toczących się bitew sądowych, ostateczny wynik jest wciąż niejasny. Ten brak pewności pomaga pchnąć złoto w górę.

Możemy teraz dodać jeszcze jedną niepewność do stale rosnącej listy niewiadomych tego roku: Koronawirus i jego skutki gospodarcze, praca i zatrudnienie, przedsiębiorstwa i wsparcie rządowe - widok codziennej normalności jest coraz rzadszy.

Inwestorzy szukają stabilności w niestabilnym świecie. Jednym z towarów, który nie tylko jest stabilny, ale i dobrze prosperuje na niestabilnych rynkach, jest złoto. Od stycznia tego roku złoto zyskało ponad 400 dolarów, co stanowi wzrost o około 22%.

Obecnie złoto kosztuje 1965 dolarów za oz, co stanowi wzrost o 2,34% w ciągu ostatnich 30 dni; srebro wzrasta do 25,7 dolarów za oz, co stanowi wzrost o 5,32% w ciągu ostatniego miesiąca. Oba metale nadal rosną z powodu niepewności na rynku.

złoto

Nawet po podliczeniu ostatnich głosów w wyborach i rozpatrzeniu ostatniej sprawy sądowej, złoto nadal będzie wygrywać. Dzieje się tak dlatego, że pandemia postępuje, przedsiębiorstwa nadal cierpią, a inwestorzy pozostają ostrożni. Rządy wkroczyły do akcji, aby zapewnić wsparcie, ale wiąże się to z kosztami: banki centralne na całym świecie musiały rozszerzyć swoje programy luzowania ilościowego (QE).

Bank Anglii rozszerzył swój program QE do 300 mld funtów; EBC zwiększył swój pakiet stymulacyjny o 600 mld euro; a amerykańska Rezerwa Federalna zwiększyła akcję kredytową o 2,3 mld dolarów.

W miarę wzrostu podaży pieniądza, wartość walut spada, co nazywamy inflacją. Jeśli inflacja wynosi 1%, oznacza to, że w ciągu roku tracisz 1% swojej siły nabywczej. Inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie średnio 1,19%. Jednak przy tak znaczących poziomach luzowania ilościowego na całym świecie, możemy spodziewać się wzrostu inflacji.

W przeciwieństwie do USD, GBP czy EUR, złota nie da się wyprodukować w nieograniczonych ilościach przez maszynę. Ten niedobór w połączeniu z globalną polityką stymulacji monetarnej doprowadził do tego, że wiele osób przewiduje podwojenie - a nawet potrojenie - ceny złota w ciągu najbliższych kilku lat.

Bank of America prognozuje, że w 2021 roku złoto osiągnie poziom 3000 dolarów. Bloomberg Intelligence uważa, że złoto osiągnie 4500 dolarów do końca 2023 roku.

Złoto może chronić Twoje oszczędności w czasie niepewności rynkowej i utrzymać Twoją siłę nabywczą w czasie, gdy banki centralne na całym świecie podejmą się luzowania ilościowego.