Kiedy jest najlepszy czas na zakup złota?

Udostępnij

W inwestowaniu jest takie powiedzenie, że do sukcesu wystarczy wyczucie czasu. Gdyby świat był prostym modelem pozbawionym wewnętrznej złożoności, byłoby to słuszne.

Jednak tak nie jest - a wyczucie czasu zawsze będzie jednym z najtrudniejszych czynników ryzyka, które trzeba będzie obliczyć.

Wyznaczanie czasu jest trudne, ponieważ trzeba wycenić wartość przyszłych wydarzeń w odniesieniu do dzisiejszych decyzji.

Mam na myśli to, ile razy widziałeś, jak globalna pandemia jest wysuwana w prognozach kwartalnych na grudzień 2019 roku?

Dlatego właśnie zalecamy inną perspektywę, gdy patrzymy na timing.

Jest to skupienie się na wartości.

Wartość wytrzymuje próbę czasu.

I być może żaden obiekt ludzkiej wartości nie przetrwał próby czasu dłużej niż złoto.

złoto

Złoto zostało znalezione w jaskiniach sięgających 42 000 lat wstecz, do okresu paleolitu. I przewidujemy, że będzie ono nadal obecne przez wiele tysięcy lat w przyszłości.

W tym czasie złoto stało się godnym zaufania środkiem przechowywania wartości z następujących powodów:

  1. Złoto jest fizycznie rzadkie. Dzieje się tak dlatego, że jest trudne do odkrycia i wydobycia. W latach 1800, każde miejsce, o którym słyszano, że ma trochę złota, niemal z dnia na dzień zamieniało się w miasto górnicze. Dziś tempo odkrywania złota wynosi około 2 000 ton rocznie. W przeciwieństwie do nowego "cyfrowego złota", którego niedobór może się zmienić po zmianie algorytmu, złoto jest fizycznie trudniejsze do zwiększenia lub zmniejszenia ilości.
  2. Właściwości materiałowe: Złoto ma niesamowite właściwości materiałowe. Jest na przykład doskonałym przewodnikiem, co jest cenne przy stosowaniu go w wielu specjalistycznych narzędziach. Co więcej, nie znaleźliśmy jeszcze metalu bardziej plastycznego i ciągliwego niż złoto. Oznacza to, że złoto może być stosowane w wielu formach. Pozłacany drut miedziany może wydawać się drogi. Jednak tylko jedna uncja złotej płytki pokryje długą na 1000 mil nić miedzianą.
  3. Estetyka: Pierwszym powodem, dla którego złoto zostało odebrane, było to, jak wygląda. Złoto wygląda niesamowicie. Było używane przez władców i królów jako oznaka bogactwa i władzy od czasów zapisanych w historii ludzkości.
  4. Zabezpieczenie przed nieoczekiwanymi zmianami: Złoto zwiększa swoją wartość zazwyczaj w czasach zmian gospodarczych. Zmiany te powodują, że ludzie tracą wiarę w waluty i kupują bardziej konkretne formy wartości.

Niewiele innych klas aktywów oferuje taki rodzaj gwarantowanej wartości.

Biorąc to wszystko pod uwagę... czy istnieje "najlepszy czas" na inwestowanie w złoto?

Cóż, jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci podjąć tę decyzję.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musiałbyś przyjrzeć się makrootoczeniu złota.

Jedną z rzeczy, na którą możesz zwrócić uwagę, jest oczekiwana produkcja nowego złota. Pomoże Ci to obliczyć nową podaż wchodzącą na rynek, a tym samym cenę.

Drugą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest ilość pieniędzy drukowanych w walucie, którą obecnie posiadasz. Pomoże Ci to ocenić, czy inne płynne formy wartości są rozcieńczane w porównaniu do bardziej ograniczonych magazynów wartości, takich jak złoto.

Trzecią rzeczą, na którą możesz zwrócić uwagę, jest otoczenie makroekonomiczne. Czy panuje niepewność, czy też perspektywy wydają się stabilne? Kiedy sytuacja jest niepewna, złoto historycznie radziło sobie lepiej ze względu na wzrost popytu. Należy pamiętać, że czarne chmury zdarzają się zazwyczaj wtedy, gdy nikt się ich nie spodziewa.

Zadawanie sobie tych trzech pytań powinno dać Ci lepsze zrozumienie, czy jest to dobry moment na inwestowanie w złoto.

Jeśli zdecydowałeś, że teraz jest dobry czas, by wejść w złoto, następny krok jest już prostszy.