Czy złoto jest magnetyczne? Warto wiedzieć, czy złoto jest magnetyczne, aby szybko określić, czy Twoje monety lub biżuteria zawierają czyste złoto. Złoto jest generalnie niemagnetyczne, ale wszystko, co jest mniej niż 24-karatowe, zawiera inne materiały, które utwardzają je i czynią bardziej odpornym na zarysowania.
Zwykłe pola magnetyczne nie przyciągają złota, ale potężne pole magnetyczne może sprawić, że ten metal szlachetny stanie się lekko magnetyczny.
Jeśli Twoja biżuteria z "czystego złota" jest magnetyczna, istnieje prawdopodobieństwo, że zawiera materiał magnetyczny, taki jak żelazo lub nikiel. Magnetyzm jest jednym z najprostszych sposobów na stwierdzenie, czy Twoja biżuteria lub moneta jest z czystego złota. Jednak brak przyciągania magnetycznego nie musi oznaczać, że masz czyste złoto.
Oszuści zwykle pokrywają złotem inne niemagnetyczne materiały, takie jak aluminium, miedź i ołów. Aby stwierdzić, czy dana moneta lub biżuteria jest złota, profesjonaliści stosują kombinację magnesów, testów elektronicznych, testów chemicznych i gęstości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o złocie i magnetyzmie.
Spis treści
- Jak działa magnes?
- Metale magnetyczne
- Metale niemagnetyczne
- Czy złota biżuteria jest magnetyczna?
- Złoto platerowane a prawdziwe złoto
- Magnetyzm jako test dla złota
- Inne sposoby na sprawdzenie, czy przedmiot jest wykonany z czystego złota
- Czy wykrywacz metali może znaleźć złoto?
- Podsumowanie
Jak działa magnes?
Magnes to kawałek metalu, który ma właściwości przyciągania innych metali. Największym magnesem jest Ziemia, której dwa końce nazywane są biegunami - biegun północny i południowy. Ziemia ma również otaczający ją niewidzialny obszar magnetyczny, zwany polem magnetycznym.
Miliardy dodatnio naładowanych atomów wytwarzają ujemnie naładowane elektrony. Elektrony te obracają się wokół jądra atomu, wytwarzając siłę magnetyczną i przekształcając atom w maleńki magnes.
Większość materiałów ma atomy ułożone w taki sposób, że siły magnetyczne skierowane są w przypadkowych kierunkach. W innych materiałach atomy są ustawione w taki sposób, że siły magnetyczne skierowane są przeważnie w tym samym kierunku. Kiedy siły magnetyczne łączą się, obiekt zachowuje się jak magnes.
Biegun północny jednego magnesu przyciąga biegun południowy innego magnesu, ale odpycha jego biegun północny. Innymi słowy, te same bieguny odpychają się, a różne bieguny przyciągają. Jeśli metal odpycha się od znanego magnesu, to również jest magnesem.
Metale magnetyczne
Do metali magnetycznych zalicza się żelazo, kobalt, samar, nikiel, gadolin i neodym. Kobalt jest jednym z podstawowych surowców do produkcji akumulatorów, części silników lotniczych oraz barwników do szkła i ceramiki. Z kolei żelazo jest podstawowym surowcem do produkcji stali.
Nikiel jest stosowany przede wszystkim do pokrywania innych metali w celu zapobiegania korozji. Wielu producentów wykorzystuje ten metal do wytwarzania stopów, takich jak stal nierdzewna, używana do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Można go również znaleźć w biżuterii i monetach.
Wielu producentów używa neodymu w stopach z żelazem i borem do produkcji magnesów stałych. Magnes stały zachowuje swoje właściwości magnetyczne bez potrzeby indukowania pola lub prądu. Magnesy te są powszechnie stosowane w mikrofonach, telefonach komórkowych, głośnikach i instrumentach elektronicznych.
W połączeniu z kobaltem samar może tworzyć silne magnesy, które są zwykle stosowane w mikrofalach, ponieważ zachowują swoje właściwości magnetyczne nawet w wysokich temperaturach. Innym ważnym zastosowaniem tych magnesów jest produkcja takich urządzeń, jak słuchawki i przenośne odtwarzacze stereo.
Gadolin odgrywa integralną rolę w różnych stopach. Stosuje się go przede wszystkim w magnesach, komponentach elektronicznych i dyskach do przechowywania danych. Związki tego metalu wykorzystuje się również w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI), zwłaszcza w wykrywaniu komórek nowotworowych.
Magnetyzm materiałów można podzielić na pięć podstawowych grup:
- Diamagnetyzm
- Paramagnetyzm
- Ferromagnetyzm
- ferrimagnetyzm
- Antyferromagnetyzm
Materiały diamagnetyczne i paramagnetyczne nie wykazują zbiorowych oddziaływań magnetycznych i nie są uporządkowane magnetycznie. Materiały ferromagnetyczne, ferrimagnetyczne i antyferromagnetyczne wykazują uporządkowanie magnetyczne dalekiego zasięgu poniżej określonej temperatury.
Ferromagnetyki i ferrimagnetyki są ogólnie uważane za magnetyczne. Materiały należące do pozostałych trzech grup mają słabe właściwości magnetyczne i są zwykle uważane za niemagnetyczne.
Metale niemagnetyczne
Do metali niemagnetycznych zalicza się czyste złoto, aluminium, srebro, miedź, ołów i mosiądz. Są to metale miękkie, które można wzmocnić i uczynić magnetycznymi przez dodanie do nich stali lub żelaza. Powszechne zastosowania złota to monety, elektronika, biżuteria, przemysł lotniczy i kosmiczny, stomatologia i nagrody.
Srebro jest również standardowo stosowane w monetach i biżuterii. Można je również znaleźć w lustrach, zastawach stołowych i produktach antybakteryjnych. Producenci zazwyczaj wykorzystują aluminium do produkcji urządzeń kuchennych, puszek, części samolotów, ram okiennych i beczek do piwa.
Miedź można często znaleźć w urządzeniach elektrycznych i monetach. Wiele instrumentów muzycznych wykorzystuje mosiądz, ale metal ten można również znaleźć w stopach do transportu wodnego. Ołów jest ważnym surowcem w produkcji farb do włosów, farb i rur. Jednak od czasu, gdy naukowcy odkryli jego toksyczność, większość zastosowań ołowiu została zakazana. Ołów nadal można znaleźć w akumulatorach samochodowych i do przechowywania żrących cieczy.
Czy złota biżuteria jest magnetyczna?
Podczas badania 22-, 18- i 14-karatowej złotej biżuterii może okazać się, że zapięcie i inne elementy złączne zawierają materiały ferromagnetyczne. Ferromagnetyzm jest najsilniejszym rodzajem magnetyzmu. Materiały ferromagnetyczne wykazują silne przyciąganie do pól magnetycznych i często zachowują właściwości magnetyczne przez pewien czas, nawet po ustaniu zewnętrznego pola magnetycznego.
Biżuteria z nieczystego złota często zawiera domieszkę miedzi o czystości mniejszej niż 999, co ma na celu utwardzenie jej i uczynienie bardziej odporną na odkształcenia lub zużycie. Jednak większość biżuterii z 22-karatowego i mniej czystego złota nie powinna być ferromagnetyczna i nie powinna być przyciągana przez magnesy.
Złoto powlekane a prawdziwe złoto
Co to znaczy, gdy magnes przyciąga Twój złoty przedmiot? Twój przedmiot jest albo fałszywy, albo nieczysty, albo pozłacany. Jednak pozłacane lub nieczyste złoto niekoniecznie jest oszustwem, ponieważ mogą istnieć ku temu prawdziwe powody.
Ponieważ ten metal szlachetny jest miękki i plastyczny, producenci zazwyczaj mieszają go z innymi metalami, tworząc twardszy stop złota. Biżuteria wykonana z 24-karatowego lub 99,9% czystego złota jest bardzo podatna na uszkodzenia. Dlatego w większości biżuterii stosuje się złoto 18- lub 9-karatowe.
Powstały stop może mieć właściwości magnetyczne, w zależności od tego, jaki metal został zmieszany ze złotem. Jeśli na przykład zmieszasz złoto ze srebrem, otrzymasz niemagnetyczne białe złoto. Z drugiej strony, żelazo zmieszane ze złotem daje stop o silnych właściwościach magnetycznych.
Pozłacanie polega na pokrywaniu metalu nieszlachetnego cienką warstwą metalu szlachetnego. Wielu producentów stosuje tę procedurę jako technikę obniżania kosztów. Jednak pozłacanie jest również powszechne w elektronice, aby chronić inne elementy przed matowieniem lub erozją.
Magnetyzm jako test dla złota
Zauważyliśmy już, że magnetyzm stopu złota zależy od metalu użytego do jego produkcji. Dlatego magnesu można używać tylko jako przybliżonej oceny czystości złota. Jedyne, czego możesz być pewien, to to, że jeśli magnes przyciąga Twoje złoto, to nie jest to czyste złoto.
Oznacza to, że test magnetyczny może być przydatny w przypadku niektórych sztabek i monet. Jeśli sprzedawca twierdzi, że złota moneta ma 99% czystości, powinieneś się spodziewać, że magnes nie będzie jej przyciągał.
Mimo to warto zainwestować w bardziej wiarygodne metody testowania. Warto rozważyć poszukiwanie znaków rozpoznawczych lub przeprowadzenie próby kwasowej. Innym doskonałym sposobem na określenie czystości złota jest współpraca z renomowanym dealerem złota lub jubilerem.
Inne sposoby na sprawdzenie, czy dany przedmiot jest wykonany z czystego złota
Oto kilka bardziej skutecznych sposobów na określenie próby wyrobów ze złota:
- W przypadku monet, sztabek i krążków możesz sprawdzić ich rozmiar i wagę, upewniając się, że próba mieści się w granicach tolerancji.
- Złote monety możesz poddać próbie kwasowej. Warto zauważyć, że kwas może zmatowić powierzchnię złotej monety. Dlatego najlepiej jest stosować tę metodę oszczędnie i w przypadku monet niekolekcjonerskich.
- Zbadaj właściwości metaliczne swoich wyrobów z metali szlachetnych za pomocą analizatora widma akustycznego lub spektrometru rentgenowskiego.
- Znajdź renomowanego dealera kruszców lub monet, który potwierdzi autentyczność Twoich złotych przedmiotów. Dealer może sprawdzić zawartość Twoich sztabek, monet, krążków, zegarków i innych wyrobów ze złota.
Czy wykrywacz metali może znaleźć złoto?
Choć złoto w czystej postaci nie jest magnetyczne, niektóre wykrywacze metalu mogą je znaleźć. Jeśli używasz wykrywacza metali, który działa na niższych częstotliwościach, możesz nie być w stanie wykryć tego metalu szlachetnego ze względu na jego niską przewodność.
Jeśli jednak wykrywacz metali pracuje na wyższych częstotliwościach, może być w stanie wykryć ten metal szlachetny. Wynika to z faktu, że złoto wykazuje większą przewodność w przypadku fal o wysokiej częstotliwości. Najskuteczniejsze w wykrywaniu złota są wykrywacze metali o wielu częstotliwościach i typu PI, ale są one dość kosztowne.
Wniosek
Czyste złoto nie jest magnetyczne, ale złoto zmieszane z innymi materiałami może być magnetyczne. Magnetyzm stopu złota zależy głównie od metalu, z którym jest on zmieszany. Możesz użyć testów magnetycznych, aby sprawdzić, czy Twoje złote przedmioty są wykonane z czystego złota.
Eksperci zalecają jednak stosowanie bardziej zaawansowanych metod badania czystości tego metalu szlachetnego, ponieważ nie wszystkie materiały niemagnetyczne są czystym złotem.
Learn about Gold to Twoje jedyne miejsce, w którym znajdziesz wszystko, co dotyczy złota - znajdziesz tu wpisy na blogach i artykuły o najnowszych trendach na rynku złota. Znajdziesz tu również wszystkie istotne informacje, których potrzebujesz, by zdecydować, czy dodać złoto do swojego portfela inwestycyjnego.
Jesteśmy również ekspertami w kojarzeniu potencjalnych inwestorów z najlepszymi na rynku dostawcami usług IRA dla złota. Jeśli chcesz zainwestować w złoto, odwiedź naszą stronę, by dowiedzieć się, jak nasi partnerzy mogą pomóc Ci zrealizować Twoje inwestycyjne marzenia.