Czy nadal warto inwestować w złoto?

Udostępnij

Złoto jest bardzo popularnym kruszcem, nie tylko wśród inwestorów, ale również wśród osób prywatnych. Wiele osób uważa, że jest to jedna z najpewniejszych inwestycji, na której można stracić. Czy nadal opłaca się inwestować w złoto? Jeśli tak, to gdzie można kupić i sprzedać złoto?

Inwestowanie w złoto

Inwestowanie w złoto stało się jednym z najbardziej popularnych tematów inwestycyjnych. Przyczyniła się do tego pandemia koronawirusów oraz niskie oprocentowanie lokat bankowych. Ilość tego kruszcu wzrasta co roku o 1,5%. Liczba ta będzie prawdopodobnie spadać, gdyż podziemne rezerwy zmniejszają się nawet o 5 proc. rocznie. Nie jest on tak zasobny jak tradycyjny pieniądz.

Popyt na dany produkt determinuje jego cenę. Jest to statystycznie prawdziwe dla przemysłu jubilerskiego, elektrotechnicznego i medycznego, a także dla inwestorów, spekulantów i innych inwestorów. Inwestowanie w złoto może być świetnym sposobem na zabezpieczenie swojego kapitału przed kryzysem finansowym, jaki przewiduje wielu ekspertów. Podczas gdy ceny akcji i obligacji spadają, złoto jest często pozytywnym czynnikiem w takich sytuacjach.

Sposoby na inwestowanie w złoto

Bezpośrednie inwestowanie w złoto polega na posiadaniu fizycznego produktu, takiego jak sztabka lub numizmat. Na cenę może mieć wpływ rok produkcji lub mennica.

Można też skorzystać z portali, które umożliwiają kupno złota lub skup złota w Krakowie. Przykładem takiego portalu jest https://mennica-krakowska.pl/. Oferuje złoto inwestycyjne, użytkowe i inne metale, a także diamenty. Ważne jest, aby pamiętać, że złoto można kupować w zaufanych miejscach. Jednak równie ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca skupu, aby było to bezpieczne i pewne.

Możesz również inwestować w akcje kopalni złota. W tym przypadku kupujesz udziały w firmie, która faktycznie produkuje złoto.

Skup złota w Krakowie

Dlaczego powinieneś inwestować w złoto?

Istnieją zalety i wady inwestowania w złoto.

Inwestowanie w złoto oferuje wiele korzyści:

 • Jest to cenne aktywo, którego podaż jest ograniczona i stanowi zabezpieczenie przed inflacją.
 • Złoto jest zwykle silne w czasie dekoniunktury, recesji i wahań na giełdzie.
 • Nie tracisz żadnych odsetek ani dywidend, gdy inwestujesz w złoto.

Złoto jest dobrem materialnym, a jego wartość może być uznawana w większości krajów.

Istnieją również wady inwestowania w złoto:

 • Inwestowanie w złoto nie przyniesie Ci spektakularnych zysków.
 • Jego cena zależy od popytu i podaży, co sprawia, że ma ono charakter spekulacyjny.
 • Sprzedawcy mogą mieć trudności z jego sprzedażą.
 • Musisz przechowywać i transportować fizyczne złoto.

Sprzedaż złota

Nie wszystko złoto można kupić. Przyjdzie czas, że z różnych powodów będziemy musieli spieniężyć taki produkt. Jak sprzedać złoto?

Istnieje wiele miejsc, w których można sprzedać złoto. Należy do nich m.in. skup złota w Krakowie, lokalni jubilerzy, portale internetowe i lombardy. Jeśli szukasz uczciwych ofert, nawet najbardziej znane i liczące się firmy skupujące złoto mogą nie być najlepszym miejscem do sprzedaży.

Okazuje się, że biżuteria, monety, sztabki, czy inny rodzaj złota, to najpopularniejsze przedmioty do sprzedaży online. Te czynniki wpływają na korzyści płynące z tej metody sprzedaży:

 • Najlepsze ceny
 • Prosty proces
 • Szybka płatność
 • Aplikacja

Jak widać, zarówno sprzedaż, jak i kupno złota powinny być starannie przemyślane. Ważne jest, by rozważyć zarówno korzyści, jak i wady posiadania złota.