Ile złota jest na świecie?

Udostępnij

Złoto pozostaje jednym z najrzadszych pierwiastków na ziemi. Ale jak trudno jest je zdobyć i kiedy podaż złota może się wyczerpać? America's Gold Authority® zna odpowiedzi na te pytania.

Ile złota zostało wydobyte?

Nikt nie wie na pewno, jak obliczyć całkowitą ilość wydobytego kiedykolwiek złota, ale najlepsze przypuszczenie jest takie, że około 190 040 ton złota zostało wydobyte w całej historii, donosi Światowa Rada Złota (WGC). Każdego roku w kopalniach wydobywa się około 2 500 do 3 000 ton złota.

Ponad 40 procent całego złota wydobytego na świecie pochodzi z kopalni Witwatersrand Basin w RPA. W 1970 roku kopalnia ta odpowiadała za prawie 80 procent światowej produkcji złota.

Jednak po ponad stu latach bycia największym producentem złota na świecie, kraj ten podupadł. W 2006 r. kraj ten wydobył 8,75 mln uncji złota. Porównaj to z 2016 r., kiedy ich produkcja złota spadła do zaledwie 4,5 mln uncji, zauważa Business Insider, i około 4,2 mln uncji w grudniu 2018

r.

Ponieważ jednak zniszczenie złota jest prawie niemożliwe, większość wydobytego żółtego metalu pozostaje w jakiejś formie. Złoto jest coraz częściej wykorzystywane do pracy w nanotechnologii w medycynie, eksploracji kosmosu, inżynierii i zarządzaniu środowiskiem, gdzie jest używane w tak małych ilościach, że może nie być już opłacalne, aby je poddać recyklingowi.

Jak podaje WGC, biżuteria stanowi już 50 procent obecnego światowego popytu na złoto. Ile złota pozostaje do wykorzystania w innych zastosowaniach? Codziennie odkrywane są nowe i innowacyjne zastosowania złota, które mogą zagrozić Twojej zdolności do kupowania złota w przyszłości.

>> Jeśli obecne operacje wydobywcze będą kontynuowane w tym samym tempie, zasoby pod ziemią mogą zostać wyczerpane w ciągu mniej niż 20 lat. Czy to wystarczająco dużo czasu dla Ciebie? Dokonaliśmy obliczeń, a wszystko to możesz przeczytać w naszym najnowszym Raporcie Specjalnym. Pobierz "Ile złota jest na świecie?" za darmo!

Ile złota pozostało na świecie?

Ustalenie, ile złota pozostało jeszcze do wydobycia, nie jest łatwe. Wiemy, że złoto stanowi około czterech części na miliard w skorupie ziemskiej. Nie wiemy jednak, ile dokładnie złota jeszcze tam jest.

WGC szacuje, że pod ziemią znajduje się 54 000 ton "podziemnych rezerw złota", które czekają na wydobycie. Te podziemne rezerwy stanowią mniej niż 30 procent tego, co zostało już wydobyte.

"Światowe zasoby złota są trudne do określenia ilościowego. Wynika to z faktu, że rezerwy złota nie zawsze są dokładnie raportowane" - czytamy na blogu West Coast Placer gold.

["

Co więcej, drobni górnicy nie zawsze poprawnie raportują swoje wydobycie złota, szczególnie w krajach rozwijających się

.

Jeśli rzeczywiście istnieje około 54 000 ton złota czekających na wydobycie z podziemnych rezerw, nie mówimy tu o dużej ilości metalu. Statek towarowy może przewieźć około 25 000 ton ładunku, co oznacza, że gdybyś mógł zgromadzić całe pozostałe na ziemi złoto w jednym miejscu, mógłbyś je przewieźć w mniej niż trzech statkach towarowych.

Jak dużo złota jest w Stanach Zjednoczonych?

Stany Zjednoczone posiadają najwięcej złota na świecie: 8 133,5 ton, czyli ponad dwa razy więcej niż dwa następne kraje: Niemiec (3,369.7 ton) i Włoch (2,451.8 ton).

W 2018 roku produkcja kopalni złota w Stanach Zjednoczonych wyniosła około 210 ton, co stanowi spadek o 11 procent w porównaniu z 2017 rokiem, według USGS. Szacowana cena całego tego złota wyniosła 8,6 miliarda dolarów.

USGS podaje, że około 18 000 ton złota pozostaje nieodkrytych w USA, a kolejne 15 000 ton zostało zidentyfikowanych, ale nie wydobytych.

Zdecydowanie Nevada króluje jako złota stolica kraju. W 2018 r. kopalnie w Srebrnym Stanie wyprodukowały 173,6 ton metrycznych złota, wraz z 249,2 tonami metrycznymi srebra, według Nevada Mining Association.

Kiedy może nam się skończyć złoto?

W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie złoto wciąż jest na tych wzgórzach, by zapożyczyć wyrażenie związane z amerykańską gorączką złota z połowy XIX wieku. Ale tak naprawdę istnieje tylko niewielka ilość tego metalu szlachetnego.

W 2015 roku bankierzy inwestycyjni z Goldman Sachs spekulowali, że światowe rezerwy złota nadające się do wydobycia wyczerpią się do 2035 roku. W rzeczywistości, niektórzy eksperci uważają, że globalna podaż złota nadającego się do wydobycia osiągnie swój szczyt w 2019 roku, a następnie zacznie spadać. W ciągu ostatnich trzech dekad tempo odkrywania kopalni złota na całym świecie spadło.

Patrząc tylko na czwarty kwartał 2018 roku, większość firm wydobywających złoto odnotowała spadek produkcji. Światowa Rada Złota potwierdziła ten spadek w czwartym kwartale w swoim raporcie "Gold Demand Trends Full year and Q4 2018", zauważając, że "w ostatnim kwartale 2018 roku produkcja kopalni złota spadła z rekordowej kwartalnej sumy osiągniętej w trzecim kwartale. "

Wybitne kopalnie, które doświadczyły spadku, to Newmont Goldcorp, Barrick Gold Corporation i Kinross

Gold Corporation.
  • Goldcorp, największa na świecie spółka wydobywająca złoto pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowała spadek o 2,5% r/r.
  • Barrick Gold, prawdopodobnie druga największa firma wydobywająca złoto na świecie, odnotowała spadek o ~6% rok do roku.
  • Kinross Gold, który twierdzi, że jest "starszą firmą wydobywającą złoto", zanotował spadek o 6,5 proc. rok do roku.

"Największe i najbardziej płodne rezerwy zostały już znalezione" - powiedział Matthew Miller, analityk w CFRA Research, na początku 2019 roku portalowi informacyjnemu DW.com. "Górnicy złota walczą o wzrost rezerw zgodnie z ich produkcją. "

Australia, Kanada i Stany Zjednoczone odpowiadają za około 40 procent światowych wydatków na eksplorację kopalni złota

.

"Można powiedzieć, że wszystkie nisko wiszące owoce zostały już zerwane" - powiedział DW.com John Ing, analityk ds. górnictwa w Maison Placements Canada.

"

Górnicy będą musieli zwrócić się do krajów takich jak Ekwador i innych miejsc w Ameryce Łacińskiej lub Afryce, ponieważ miejsca takie jak Kanada zostały

już

dobrze wykorzystane.

"Na świecie nigdy nie zabraknie złota; są miliony funtów tego w oceanie jako jony złota" - oświadczył były specjalista od zrównoważonych technologii, Josh Velson, w artykule na Quorze z 2017 r. zamieszczonym na Forbes.com.

Ale, jak zauważa Velson, wydobycie tego złota z oceanu może być zbyt kosztowne.

Co więcej, jest niezwykle mało prawdopodobne, abyśmy kiedykolwiek byli w stanie stworzyć złoto z innych pierwiastków. Proces ten wymaga reakcji jądrowych i jest niezwykle kosztowny. Większość złota, które powstaje z innych pierwiastków, jest radioaktywna, a więc szkodliwa dla ludzi.

>> Wszystko to oznacza, że gdzieś w dole żółtej ceglanej drogi, możemy pożegnać się ze złotą erą produkcji złota? Pobierz najnowszy Raport Specjalny, aby dowiedzieć się więcej.

Czy to już czas na kupno złota?

Żelazo rdzewieje. Aluminium jest nietrwałe. Ołów i miedź korodują. Jeśli chodzi o naturalne pierwiastki, złoto jest jednym z jedynych, które wytrzymują próbę czasu. Jest to jeden z wielu powodów, dla których złoto jest używane jako waluta i magazyn bogactwa od początku zapisanej historii.

Podaż złota nie może trwać wiecznie, zwłaszcza biorąc pod uwagę czynniki stresogenne w przemyśle wydobywczym. Oznacza to, że może nadejść czas, kiedy nie będziesz w stanie kupić złota tak łatwo, jak teraz. Zastanów się nad tym. Czy kiedykolwiek był zły czas na posiadanie złota?

Pobierz nowy Raport Specjalny U.S. Money Reserve, by dowiedzieć się więcej o światowej podaży złota, a potencjalnie także i o Twoim!

kupujący złotogold market advicicktegold mine productiongold supplygoldphysical goldShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16