Co to jest złoto papierowe? Złoto fizyczne a złoto papierowe

Udostępnij

Jeśli chcesz zainwestować w złoto, być może masz w głowie obraz tego, jak to wygląda: sztabki złota ułożone wysoko na stole przed Tobą lub olbrzymi skarbiec monet, w którym możesz pływać. Prawda jest jednak taka, że są to tylko dwa rodzaje złota, które możesz kupić.

Innym rodzajem jest tak zwane "złoto papierowe". Wbrew temu, co może sugerować nazwa, jest ono mniej namacalne niż pozostałe rodzaje złota, o których była tu mowa. Nie oznacza to jednak, że nie warto w nie inwestować.

Oba te warianty inwestowania w złoto niosą ze sobą zarówno korzyści, jak i obawy. I nie jest to tak proste jak podejście "hands-off" w stosunku do fizycznego dobra. Przechowywanie, koszty, opłaty i utrzymanie - to wszystko musisz rozważyć i zbadać przed zainwestowaniem w jakikolwiek rodzaj złota.

Który z nich jest dla Ciebie najlepszym wyborem? Czytaj dalej, by dowiedzieć się nieco więcej o tym, co każda z opcji może Ci zapewnić.

Spis treści

 • Co to jest papierowe złoto?
 • Gdzie można kupić papierowe złoto?
 • Jakie są zalety inwestowania w złote ETF-y?
 • Jakie są wady inwestowania w złote ETF-y?
 • Gdzie można kupić fizyczne złoto?
 • Zalety inwestowania w złoto fizyczne
 • Wady posiadania fizycznego złota
 • Co jest lepsze: Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe

Co to jest złoto papierowe?

Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o złocie fizycznym i papierowym, jest podstawowa różnica między nimi: ich wygląd.

Złoto fizyczne jest dokładnie tym, co sugeruje jego nazwa i o czym myślałeś, gdy po raz pierwszy rozważałeś inwestowanie w złoto. Obejmuje ono takie rzeczy, jak sztabki złota czy monety, które inwestorzy mogą trzymać i posiadać na własność.

Z drugiej strony, złoto papierowe to termin stosowany do inwestycji obejmujących fundusze inwestycyjne na złoto (exchange-traded funds, ETF). Jeśli wiesz, jak działają fundusze inwestycyjne, to ETF-y na złoto nie będą dla Ciebie zaskoczeniem. Zasadniczo fundusz kupuje pewną ilość złota i emituje udziały w tym funduszu. Wartość Twoich udziałów będzie teoretycznie podążać za ceną złota, wzrastając i spadając w rezultacie.

Działa to jak każdy inny fundusz, w którym prawdopodobnie nigdy nie będziesz fizycznie trzymał swojej inwestycji w rękach, ale nadal będziesz jej właścicielem. Gdy masz już udziały w ETF, zarządzanie nimi należy do powiernika funduszu. Będziesz mógł śledzić wartość swojego złotego funduszu ETF w taki sam sposób, jak wartość każdej innej akcji, ponieważ ETF-y są notowane publicznie na giełdzie.

Nie musisz wybierać jednej formy inwestowania nad drugą. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, warto zastanowić się, co bardziej pasuje do Twojego stylu życia.

Gdzie można kupić papierowe złoto?

Jeśli masz już brokera, któremu możesz zaufać, może on pomóc Ci znaleźć ETF, który odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli masz więcej pytań, możemy Ci również pomóc w ustaleniu, jaki rodzaj funduszu złota papierowego będzie najlepszy dla zbilansowania Twojego portfela.

Jakie są zalety inwestowania w złote ETF-y?

W zależności od Twojej strategii inwestycyjnej, istnieje wiele pozytywów wykorzystania ETF-ów na złoto w Twoim portfelu. Wśród zalet można wymienić m.in:

 • Przystępność: Możesz kupować je w mniejszych ilościach i nie musisz się martwić o koszty przechowywania czy dostarczania złota.
 • Płynność i dźwignia finansowa: Handel złotymi ETF-ami jest o wiele łatwiejszy i bardziej efektywny. Tak długo, jak masz dostęp do rynku lub banku, są one łatwo płynne. Możesz też handlować najbardziej płynnymi ETF-ami za pomocą opcji.
 • Elastyczność: Jeśli rodzaj złota, w które inwestujesz, nie ma dla Ciebie znaczenia. W takim przypadku ETF będzie dla Ciebie idealny, ponieważ jest to płynne aktywo, które inwestuje bezpośrednio w złote monety i sztabki.

Jakie są wady inwestowania w złote ETF-y?

Zalety ETF-ów powinny być zestawione z ich wadami, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję. Aby określić, czy ETF na złoto jest dla Ciebie odpowiedni, rozważ poniższe wady:

 • Nie jesteś jego właścicielem: Jeśli nie możesz go trzymać, nie możesz go fizycznie posiadać, w przeciwieństwie do fizycznego złota. Jeśli sprawy przybiorą zły obrót, jedyne, co będziesz mógł uzyskać, to rozliczenie w gotówce.
 • Ryzyko związane ze złym zarządzaniem: Podobnie jak w punkcie pierwszym, jeśli nie posiadasz złota na własność, zdajesz się na pośredników, którzy będą nim dla Ciebie zarządzać. Ci pośrednicy mogą ogłosić upadłość lub ukryć fakt, że są właścicielami złota, które kupują inwestorzy.
 • Solidny wybór: Gdy inwestujesz w złoto fizyczne, sam decydujesz, w jakiej postaci to złoto jest przechowywane. Ponieważ złoto nie jest wyceniane jako monolit, oznacza to, że niektóre jego rodzaje będą utrzymywać swoją wartość dłużej niż inne. W przypadku ETF-ów nie masz możliwości wyboru formy inwestycji. Kupujesz udziały w sztabce złota, a to oznacza, że mogą istnieć ograniczenia co do tego, jak Twoja inwestycja będzie rosła na przestrzeni lat.
 • Kaprysy rynku: W konsekwencji Twoja wycena zależy od tego, jak rynek kupuje i sprzedaje złoto. To sprawia, że jest ono bardziej zmienne, niż byś chciał, by była to "stabilna" inwestycja.
 • Współczynnik kosztów i inne opłaty: Wskaźnik kosztów to powtarzalna roczna opłata pobierana przez fundusze w celu pokrycia kosztów zarządzania i kosztów. Być może będziesz musiał zapłacić tę opłatę wraz z prowizją za kupno i sprzedaż ETF. Ważne jest, by wiedzieć, czy te koszty przewyższają ciężar przechowywania fizycznego złota.

Gdzie można kupić fizyczne złoto?


Fizyczne złoto możesz kupić przez Internet. Znajdziesz tam sprzedawców bezpośrednich, którzy uwalniają Cię od części kosztów związanych z negocjacjami przez pośredników.

Najlepiej jednak zacząć od zrobienia rozeznania. Czy wiesz, jakiego rodzaju złota potrzebujesz? Który typ złotej monety najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, biorąc pod uwagę jej narodowość, wagę i próbę? Czy jesteś pewien, że sprzedawca, u którego kupujesz, cieszy się dobrą reputacją?

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć, możemy Ci pomóc. Nasi eksperci wiedzą, jak poruszać się w świecie inwestycji w złoto i z przyjemnością pomogą Ci znaleźć renomowanego dealera fizycznego złota.

Zalety inwestowania w fizyczne złoto

Fizyczne złoto zawsze zapewnia najbardziej bezpośrednią ekspozycję na złoto, zwłaszcza w porównaniu ze złotem papierowym. Eksperci powszechnie wymieniają kruszec, sztabki i monety jako najlepszy sposób zakupu złota, ponieważ zapewnia on inwestorowi największe bezpieczeństwo.

Do innych zalet należą:

 • Namacalność: Jeśli możesz je trzymać w ręku, to wiesz, że jesteś jego właścicielem, co jest jednym z największych powodów do spokoju, jeśli chodzi o inwestycje.
 • Niezawodność: Oczywiście, ogólna wartość złota z czasem może się wahać w przód i w tył. Ale biorąc pod uwagę wieki aprecjacji, możesz mieć pewność, że Twoje złoto nigdy nie będzie naprawdę bezwartościowe. Posiadając je na własność, masz najbardziej solidną inwestycję, jaką można kupić za pieniądze.
 • Kowalność: Nawet jeśli nie znajdziesz sposobu, by sprzedać swoje złoto jako walutę, zawsze jest na nie zapotrzebowanie - do celów przemysłowych, na biżuterię itp.

Wady posiadania fizycznego złota

Jeśli obawiasz się, że złote cegły będą zalegać w Twoim domu, nie jesteś sam. To jeden z najczęściej wymienianych minusów inwestowania w złoto fizyczne, a nie papierowe. Do innych należą:

 • Koszty początkowe: Jak można się spodziewać, złoto w formie monet lub kruszcu wiąże się z dodatkowymi kosztami. W zależności od tego, w jaki sposób pozyskujesz złoto, może Cię też kosztować więcej ubezpieczenie, transport czy opłaty za ekspedycję. W zależności od gminy, w której mieszkasz, możesz być także zmuszony do zapłacenia podatku od złota.
 • Przechowywanie: Popkultura nie bez powodu uwielbia obraz złodzieja kradnącego sztabki złota - i jest to prawdziwy powód do obaw dla tych, którzy decydują się na inwestowanie w złoto fizyczne. Jeśli wybierzesz tę drogę, odpowiednie przechowywanie i ochrona Twojej inwestycji również nie będą tanie.
 • Wolne tempo upłynniania: Ponieważ fizyczne złoto ma postać namacalnej rzeczy, nie jest tak łatwo rozładować je po trochu, jak ma to miejsce w przypadku złota papierowego.
 • Koszty pośrednie: Ilekroć zdecydujesz się sprzedać swoje złoto, po raz kolejny prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić prowizję pośrednikowi w ramach zakupu.

Co jest lepsze: Złoto fizyczne czy papierowe

O ile posiadanie fizycznego lub papierowego złota może zapewnić Ci większą stabilność, o tyle inwestowanie w złoto ma swoje plusy i minusy. To, co jest odpowiednie dla Ciebie, może nie być odpowiednie dla wszystkich.

Ale dywersyfikacja może być Twoim przyjacielem. Jeśli koszty i problemy związane z fizycznym lub papierowym złotem nie przemawiają do Ciebie w ten czy inny sposób, wiele osób znajduje sposób na to, by w ich portfelu inwestycyjnym znalazły się obie opcje. Wszystko polega na rozważeniu, która z tych metod może spełnić Twoje konkretne potrzeby.

W końcu złoto w żadnej postaci nie powinno być jedyną pozycją w Twoim portfelu inwestycyjnym. Choć w porównaniu z wieloma innymi towarami jest ono niezawodne, jego cena od czasu do czasu ulega wahaniom. Złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję, gdy stanowi część zrównoważonej strategii mającej na celu utrzymanie Twoich celów i wydatków w zgodzie z Twoim stylem życia.

Jeśli myślisz, że mógłbyś potrzebować więcej pomocy w poruszaniu się po trudnym rynku inwestowania w złoto, nie jesteś sam. Możemy pomóc Ci ustalić, jakiego rodzaju opłaty i informacje musisz w pełni rozważyć, by wiedzieć, jaki rodzaj własności jest dla Ciebie najbardziej komfortowy.

Nie wahaj się skontaktować z nami i zobaczyć, co nasz przyjazny personel może zrobić, by pomóc Ci w Twojej podróży w kierunku inwestowania w złoto.