Czym są akcje spółek wydobywających złoto?

Udostępnij

Złoto zawsze było niezawodną inwestycją długoterminową. Jeśli szukasz równie bezpiecznej i zyskownej opcji, rozważ zabezpieczenie w postaci akcji spółek wydobywających złoto jako alternatywę.

Spis treści

 • Co to są akcje spółek wydobywających złoto?
 • Co wpływa na wartość akcji spółek wydobywających złoto?
  • Stopy procentowe
  • Wartość dolara
  • Niedobór
  • Produkcja
 • Złoto czy akcje kopalni złota: Co ma większą wartość?
 • Rodzaje akcji złota
 • Ryzyko związane z inwestowaniem w akcje złota
 • 7 spółek wydobywających złoto, które warto rozważyć jako inwestycję
  • Agnico Eagle Mines (AEM)
  • Kirkland Lake Gold (KL)
  • Newmont Corp. (NEM)
  • SSR Mining (SSRM)
  • Barrick Gold Corp.
  • Kinross Gold Corp.
  • Wheaton Precious Metals Corp. (WPM)
 • Wnioski

Co to są akcje spółek wydobywających złoto?

Akcje spółek zajmujących się wydobyciem złota to zbywalne udziały w spółkach zajmujących się wydobyciem i poszukiwaniem złota. Kupując akcje spółki wydobywającej złoto, nabywasz udział w spółce emitującej te akcje. W miarę jak wartość spółki rośnie i spada, wartość jej akcji podąża za nią.

Obecnie w sektorze wydobycia złota prosperuje ponad 300 spółek wydobywczych, które znajdują się w publicznym obrocie. Wybór jednej z tych spółek do inwestycji wymaga zbadania jej rentowności i wyników.

Możesz zorientować się w wynikach spółki, monitorując odpowiednie przewodniki po akcjach, w tym:

 • Indeks NYSE Arca Gold BUGS
 • Indeks FTSE Gold Mines
 • Indeks S&P/TSX Capped Gold
 • indeks Philadelphia Gold and Silver Index.

Akcjonariusze mogą nabywać akcje publicznych spółek wydobywających złoto z ograniczoną odpowiedzialnością i obracać nimi. Spółki takie zazwyczaj oferują akcje w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) lub handlują nimi na giełdach publicznych.

Czynniki, które wpływają na wartość akcji spółki wydobywającej złoto, to:

 • Jakość zarządzania: Kompetentne kierownictwo kieruje firmą w stronę osiągania celów i zadowolenia akcjonariuszy.
 • Koszty produkcji: Brak kontroli nad kosztami produkcji może spowodować, że spółka wydobywająca złoto popadnie w długi. Nawet jeśli firma wydobywa duże ilości złota, rosnące koszty produkcji mogą łatwo zagrozić zyskom.
 • Aktywne projekty: Firma, która wydobywa i produkuje złoto, generuje przychody. Rozszerzenie produkcji doprowadzi do zwiększenia przychodów i wzrostu wartości akcji.
 • Eksploracja złóż: Jeśli firma odkryła nowe miejsce wydobycia o ogromnym potencjale, jej cena akcji gwałtownie wzrośnie.

Co wpływa na wartość akcji spółek wydobywających złoto?

Cena złota ma bezpośredni wpływ na wartość akcji spółek wydobywających złoto. Gdy ceny złota rosną, akcje spółek wydobywczych również.

Od początku 2020 roku ceny złota gwałtownie wzrosły, co doprowadziło do zysków na rynku akcji złota. Główną przyczyną tego trendu jest obawa przed spowolnieniem gospodarczym spowodowanym blokadą koronawirusową. Aby chronić swój majątek, inwestorzy kupują złoto, które jest postrzegane jako schronienie w czasach kryzysu.

Ponieważ popyt na złoto rośnie, jego cena stale rośnie. Wzrost ten powoduje również wzrost wartości akcji wydobywających złoto.

Inne czynniki, które znacząco wpływają na wartość akcji wydobywczych, to stopy procentowe, wartość dolara, niedobór i produkcja.

Stopy procentowe

Niższe stopy procentowe powodują gwałtowny wzrost cen złota, co z kolei powoduje wzrost wartości akcji wydobywczych. Jednak w przypadku wzrostu stóp procentowych sytuacja jest odwrotna.

Stopy procentowe wpływają na wartość złota, ponieważ towary nie wymagają płacenia odsetek ani dywidend. Ludzie chcą inwestycji, które przynoszą wysokie zyski, więc wolą inwestować w inwestycje oprocentowane, gdy stopy procentowe są korzystne. Gdy stopy procentowe spadają, zwrot z inwestycji spada, a złoto staje się bardziej opłacalną opcją.

Wartość dolara

Gdy spada wartość dolara amerykańskiego, na całym świecie rośnie popyt na złoto. Wpływa to także na wzrost wartości akcji wydobywczych.

Dolar amerykański jest akceptowaną walutą dla złota, więc silny dolar podnosi cenę złota i powoduje spadek popytu na ten surowiec. Gdy dolar słabnie, złoto staje się atrakcyjną inwestycją.

Gdy dolar się załamuje, inwestorzy w pośpiechu zamieniają gotówkę na złoto, ponieważ lepiej zachowuje ono wartość w czasie zawirowań gospodarczych.

Niedobór

Złoto jest stosunkowo rzadkim surowcem. Gdy w obiegu nie ma wystarczającej ilości tego surowca, podaż nie nadąża za popytem, co zwiększa wartość złota na rynku. W takiej sytuacji zapasy złota zyskują na wartości.

Niedobór złota jest często spowodowany słabnącą produkcją lub gromadzeniem przez banki znajdujących się w obiegu złotych kruszców.

Produkcja

Wydobycie złota trwa od wieków, a górnicy wydobyli już większość łatwo dostępnych złóż złota. Obecnie firmy muszą kopać coraz głębiej i trudniej, by znaleźć dostępne złoża złota, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu kosztów produkcji.

Im droższa stanie się produkcja złota, tym cenniejsze będzie jego wydobycie, co pozytywnie wpłynie na rynek akcji złota.

Złoto czy akcje spółek wydobywczych: Która z nich ma większą wartość?


Zależy to w dużym stopniu od analizowanego rynku, ale większość akcji zachowuje się lepiej niż cena złota. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy ceny złota rosną.

Akcje spółek wydobywających złoto osiągają lepsze wyniki niż złoto, ponieważ dźwignia operacyjna i finansowa powoduje wyższy odsetek wolnych przepływów pieniężnych. Oznacza to, że wzrost cen złota zwiększa dochód do dyspozycji spółki wydobywającej złoto przy niezmienionych długach i kosztach produkcji. Nieobciążony wzrost przepływów pieniężnych znacznie podnosi wartość kapitału własnego spółki.

Ten pozytywny efekt ustępuje jednak, gdy ceny złota zaczynają spadać. Spółki wydobywające złoto odnotują spadek wartości swoich akcji, a straty mogą zminimalizować jedynie poprzez obniżenie kosztów operacyjnych lub zwiększenie produkcji.

Jeśli próbujesz podjąć decyzję, czy inwestować w złoto, czy w akcje złota, pamiętaj, że długoterminowe inwestowanie w złoto jest bezpieczniejsze. Często można jednak więcej zarobić dzięki spostrzegawczym inwestycjom krótkoterminowym w akcje spółek wydobywających złoto.

Rodzaje akcji złota

Inwestorzy mają wiele różnych opcji, jeśli chodzi o akcje złota.

Możesz zainwestować w fundusz ETF ( Exchange Traded Fund ), który pozwala śledzić cenę złota. Jest to niedroga opcja inwestycyjna, która działa poprzez śledzenie cen złota przy każdej ich fluktuacji. Przykładami tego typu funduszy są SPDR Gold Shares ETF oraz PowerShares DB Gold ETF (DGL).

Alternatywnie możesz kupować akcje złota. Na przykład spółki wydobywające złoto, w które ludzie często inwestują, to Freeport-McMoRan (FCX), Barrick Gold (GOLD) i Goldcorp (GG).

Ryzyko związane z inwestowaniem w akcje złota

Złoto nie jest zbyt zmienne, ale siły rynkowe wpływają na jego poziom do tego stopnia, że przesuwają zyski na straty. Akcje złota są bardziej ryzykowne, ponieważ działania i wyniki spółki również zwielokrotniają wpływ rynku na wartość jej akcji.

Na przykład, wszystko inne w spółce wydobywającej złoto może być w porządku, ale jedna niewłaściwa wypowiedź członka zarządu spółki może spowodować gwałtowny spadek wartości jej akcji.

Należy także wziąć pod uwagę ryzyko związane z produkcją. Na przykład, wypadek w kopalni, spadek jakości rudy, strajk pracowników i inne zdarzenia mają wpływ na produkcję, a w konsekwencji na ceny akcji.

O ile powyższe rodzaje ryzyka są możliwe do opanowania, o tyle spółki wydobywcze mają niewielką kontrolę nad innymi rodzajami ryzyka, takimi jak katastrofy ekologiczne czy niestabilność polityczna. Powódź lub trzęsienie ziemi w miejscu wydobycia wstrzymuje produkcję i niszczy akcje spółki, być może na lata. Takie samo ryzyko wiąże się z przewrotami politycznymi w kraju, w którym znajduje się kopalnia.

7 spółek wydobywających złoto, które warto rozważyć jako inwestycję

Bezpieczniej jest kupować akcje spółek wydobywających złoto od firm o ugruntowanej pozycji, posiadających czynne kopalnie. Należy również skupić się na spółkach, które mają doskonałe wyniki w zakresie wysokiego ROE (zwrotu z kapitału własnego) - oznacza to, że akcjonariusze zarabiają więcej pieniędzy na każdym zainwestowanym dolarze.

Według danych różnych analityków branżowych, najlepszymi możliwościami inwestycyjnymi w złoto są obecnie:

Agnico Eagle Mines (AEM)

Agnico Eagle jest jedną z najlepiej radzących sobie spółek wydobywających złoto. Wyniki spółki od kilku lat są niezmiennie imponujące, co wskazuje, że jej perspektywy są mocne.

Innym obiecującym wskaźnikiem jest sukces spółki w utrzymywaniu kosztów operacyjnych pod kontrolą i realizowaniu celów wydobywczych.

Kirkland Lake Gold (KL)

Akcje Kirkland Lake są rozważną inwestycją z dwóch powodów. Po pierwsze, wskaźnik zadłużenia spółki jest niższy niż u wielu jej konkurentów. Po drugie, kopalnie spółki znajdują się w krajach o stabilnych rządach - Australii i Kanadzie.

Niedawno spółka przejęła Detour Gold, co zwiększyło jej bazę aktywów. Obecny zysk na akcję jest również atrakcyjny.

Newmont Corp. (NEM)

Newmont jest jedną z niewielu spółek z sektora złota, która dysponuje znacznym kapitałem. Większość tego kapitału pochodzi z solidnych zdolności produkcyjnych spółki, która produkuje ponad sześć milionów uncji złota rocznie.

Inwestowanie w spółkę o największej produkcji złota na świecie wydaje się być bezpieczną lokatą.

SSR Mining (SSRM)

SSR Mining nie jest największym producentem złota, ale cieszy się dobrą reputacją dzięki stałym przepływom pieniężnym i minimalnemu zadłużeniu. Spółka działa w stabilnych lokalizacjach, takich jak Kanada, USA i Turcja.

Barrick Gold Corp.

Ta kanadyjska spółka jest jedną z najbardziej poszukiwanych spółek wydobywających złoto na świecie. Posiada kopalnie w Kanadzie, USA, Afryce, Australii i Ameryce Południowej, co plasuje ją wśród najbardziej aktywnych i konsekwentnych producentów złota na świecie.

Kinross Gold Corp.

Kinross Gold prowadzi działalność wydobywczą w Kanadzie, Brazylii, Ekwadorze, USA, Rosji, Chile, Mauretanii i Ghanie. Chociaż wiele z zakładów spółki nie znajduje się w stabilnych regionach, to jednak od lat utrzymuje ona niskie koszty operacyjne i rentowność produkcji złota.

Wheaton Precious Metals Corp. (WPM)

Ponad 50% przychodów Wheaton Precious Metals pochodzi z produkcji złota. Oczekiwania wobec akcji spółki są wysokie ze względu na jej znaczne możliwości w zakresie przepływów pieniężnych.

Istnieją również prognozy, że produkcja złota w Wheaton znacznie wzrośnie z 680 000 uncji w 2020 roku do 814 000 uncji do 2023 roku.

Wnioski

W 2020 roku COVID-19 spowodował wiele niepewności w gospodarce światowej, ale okazał się zwycięską formułą dla złota. Niepewność gospodarcza w połączeniu z malejącą globalną produkcją złota doprowadziła do stałego wzrostu cen fizycznego złota, co z kolei zwiększyło wartość akcji wydobywczych.

Jeśli chciałbyś już teraz zainwestować w akcje złota, nasi eksperci są do Twojej dyspozycji i mogą udzielić Ci więcej informacji. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację.