Jaka jest różnica między monetami bulionowymi a monetami certyfikowanymi?

Udostępnij

Wyznaczanie celów finansowych to jedno. Wyznaczenie kursu na ich osiągnięcie to zupełnie coś innego. Aby to zrobić, musisz zdobyć wiedzę na temat tego, jak różne aktywa poruszają się na rynku i być na bieżąco z wydarzeniami, które mogą spowodować ruch na rynku. Jako właściciel metali szlachetnych, zrozumienie różnicy między monetami bulionowymi a monetami certyfikowanymi jest niezbędne do zbudowania portfela, który wytrzyma próbę czasu. Im więcej wiesz, tym bardziej dopracowane może być Twoje portfolio. Poniżej przedstawiamy zarys tych dwóch rodzajów złotych monet, w tym ich wygląd, wydajność, koszt oraz proste wskazówki, jak je kupować.

 

Złote monety są świetnym początkiem dla początkujących nabywców złota. Są one łatwe do zrozumienia oraz łatwe do kupienia i sprzedania. Kruszec jest najprościej zdefiniowany jako "metale szlachetne w formie sypkiej", a złote monety występują w różnych gramaturach, od 1/10 uncji do 1 uncji.

Monety bulionowe są "bite" tylko raz, co oznacza, że wzór monety jest tłoczony na jej przedniej i tylnej stronie tylko raz, a nie wielokrotnie. Monety te są zazwyczaj produkowane ze standardowym matowym wykończeniem i nie są zamykane w plastikowych kasetach.

Wydajność i koszt

Czy to w formie sztabki czy monety, kruszec zazwyczaj podąża za ceną spot złota i szybko reaguje na zmiany w klimacie ekonomicznym, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. (Pamiętaj, że cena spot to aktualna cena rynkowa, po której złoto jest kupowane lub sprzedawane w celu natychmiastowej dostawy. Jest to cena, po której mógłbyś kupić złoto właśnie teraz, w zasadzie "na miejscu".)

Cena spot

odnosi się do ceny jednej uncji złota i nie uwzględnia innych kosztów, które mogą być związane z zakupem monety, takich jak koszt produkcji, wysyłki, obsługi i ubezpieczenia.

Kiedy oceniasz cenę złotej monety, istnieje wiele czynników, które wpływają na jej ostateczny koszt, w tym:

  • waga monety
  • nakład, typ produktu i rzadkość występowania monety
  • obecna podaż i popyt na złoto
  • krajowe i globalne warunki ekonomiczne.

Ponieważ wartość rynkowa monety jest tak ściśle związana z jej wagą w złocie i aktualną ceną rynkową, złote monety są idealnym wyborem dla płynnej, krótkoterminowej strategii posiadania.

Złote monety bulionowe nie są klasyfikowane, przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na ich wagę, próbę i wzór. Większe ciężary mogą mieć wyższą cenę. Jeśli ilość i różnorodność monet jest dla Ciebie ważna, rozważ zakup wielu monet o niższej wadze, w przeciwieństwie do mniejszej ilości monet o wyższej wadze.

Najpopularniejsze złote monety bulionowe to Złote Monety Amerykański Orzeł, Złote Monety Amerykański Bawół, Kanadyjskie Złote Monety Liść Klonowy i Południowoafrykańskie Złote Krugerrandy.

Certyfikowane złote monety

W porównaniu z monetami bulionowymi, certyfikowane złote monety mogą zapewnić właścicielom metali szlachetnych sposób na zminimalizowanie ryzyka i zmaksymalizowanie zysku w dłuższym okresie czasu. W przeciwieństwie do monet bulionowych, certyfikowane monety są oceniane i klasyfikowane pod kątem ich stanu i rzadkości przez niezależny serwis ratingowy, taki jak Professional Coin Grading Service (PCGS). Im wyższa ocena, tym doskonalsza - i często droższa - moneta.

Wygląd

Wielokrotnie certyfikowane złote monety są monetami proof, które mają zdecydowanie inny wygląd niż złote monety bulionowe. Certyfikowana moneta z wykończeniem "proof" przechodzi przez specjalny proces bicia i jest wielokrotnie wybijana, co nadaje jej bogatszy poziom szczegółowości wzoru i przykuwające wzrok, lustrzane wykończenie. Monety te są następnie zamykane w odpornych na uderzenia i manipulacje plastikowych pudełkach, aby chronić ich pożądany stan. W końcu, stan monety może być głównym czynnikiem decydującym o jej potencjale!

Wydajność i koszt 

Certyfikowane monety mogą być szczególnie idealne dla osób poszukujących długoterminowego potencjału zysku. Dlaczego? Podczas gdy cena złotych monet bulionowych zależy głównie od ceny spot złota i wagi monety w złocie, cena certyfikowanej monety jest również związana z jej dostępnością i stanem. W związku z tym, certyfikowane monety nie podlegają takim samym wahaniom cen spot, jak monety bulionowe. Kiedy warunki ekonomiczne zaczynają się wahać, cena certyfikowanej monety może być mniej zmienna niż cena monety bulionowej.

Ze względu na ich rzadkość, klasyfikację i izolację od zmienności rynku spot, certyfikowane złote monety mogą osiągnąć większy potencjał, gdy są przechowywane przez dłuższy czas. Z natury rzeczy, ich rzadkość pozwala na zwiększenie potencjału.

Jak kupować

Pracuj w kierunku posiadania wszystkich lat i nominałów emisji dla danego programu monet, znanego również jako "data run", oraz w najwyższym gatunku, na jaki Cię stać. Im mniej monet w danym gatunku, tym większe prawdopodobieństwo, że dana moneta będzie bardzo poszukiwana na rynku. To podstawowa zasada podaży i popytu!

Do najpopularniejszych certyfikowanych złotych monet należą Złote Monety Amerykańskie Buffalo Proof i Złote Monety Amerykańskie Orzeł Proof.

Złote monety bulionowe i monety z certyfikatem: Dynamiczny duet

Dywersyfikacja jest kluczem do zrównoważonego portfela. Jak zauważa zespół ekspertów Charlesa Schwaba w Forbes, zdywersyfikowany portfel, czyli taki, który "wkłada swoje 'jaja' do wielu 'koszyków' - jest lepiej przygotowany do przetrwania dużych miesięcznych wahań na rynku i zapewnienia bardziej stabilnego zestawu zysków w czasie. "

Więcej na: http://inwestujwzloto.eu