Spodziewaj się niespodziewanego po skokach cen srebra

Udostępnij

W przeciwieństwie do złota, srebro jest metalem szlachetnym, który cieszy się większą renomą ze względu na swoje zastosowanie w przemyśle. Chociaż jest znacznie tańsze od swojego kuzyna z żółtego metalu, srebro jest dla wielu nabywców łatwiejszym do zdobycia metalem, właśnie dlatego, że jego cena jest niższa. Było to szczególnie widoczne w ostatnich tygodniach, kiedy armia wojowników klawiatury Reddit pomogła wywołać popyt.

Dowiedz się wszystkiego o różnych sposobach, w jakie ceny srebra rosły w przeszłości i jak może to przynieść Ci korzyści w przyszłości.

Srebrny czwartek

Prawdopodobnie jeden z najbardziej nagłośnionych skoków cen srebra miał miejsce w 1980 roku, podczas wydarzenia, które od tamtej pory znane jest jako Srebrny Czwartek. W latach 70. dolar amerykański zaczął swobodnie pływać jako waluta fiat, po tym jak prezydent Richard Nixon zakończył system z Bretton Woods i standard złota, który wiązał dolara ze złotem.

Nastąpiła dekada dwucyfrowej inflacji, a politycy usiłowali znaleźć właściwą receptę, by poradzić sobie z załamaniem walut, giełdami i kurczącymi się zasobami oszczędności. W latach 70. złoto i srebro okazały się bezpieczną lokatą kapitału, a oba metale rosły równolegle. Jednak tam, gdzie podrożało złoto, srebro poszło jeszcze dalej.

W 1979 roku uncja srebra była warta średnio 5 funtów. W szczytowym momencie, w styczniu 1980 roku, ceny srebra wzrosły do rekordowego poziomu 21 funtów za uncję. Większość tej gwałtownej aprecjacji cen miała miejsce w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Bracia Hunt, synowie bogatego potentata naftowego, wydali znaczną część swojego spadku na zakup fizycznego srebra i kontraktów terminowych.

Do 1980 r. bracia skutecznie opanowali rynek, dokonując tego, co inwestorzy nazywają short squeeze. Gdy ceny gwałtownie wzrosły, każdy, kto posiadał trochę srebra, chętnie sprzedawał to, co miał, aby zarobić na hossie. W wielu przypadkach srebro to trafiało do braci Hunt, którzy po prostu zwiększali swoje wpływy na rynku srebra, warte miliardy dolarów.

Wszystko to zmieniło się w marcu 1980 roku. W tym czasie rząd USA zauważył manipulacje rynkowe i zdecydował się odciąć inwestorów od dalszych długich pozycji. W rezultacie nastąpiło ogromne załamanie cen srebra, co doprowadziło do pęknięcia bańki.

srebro

Powrót srebra


Po załamaniu w 1980 roku nastąpił rynek niedźwiedzia na srebrze, który trwał do 2001 roku. Przez 21 lat każdy, kto posiadał choć trochę srebra, z trudem osiągał zyski, które uzasadniałyby sprzedaż. Jednak nie wszystko było stracone, a wszystko, co było wymagane, to odrobina cierpliwości. W 2001 r. dolar amerykański osiągnął szczyt, podczas gdy rynki wschodzące zaczęły przeżywać boom. Ta zmiana w równowadze sił gospodarczych spowodowała gwałtowny wzrost cen towarów, jako część nowego supercyklu towarowego. Ropa, miedź, złoto i srebro rosły przez dekadę, ponieważ inwestorzy postawili na inflację. Cena srebra odnotowała szczególnie silny wzrost w latach 2008-11, kiedy to USA i kraje europejskie przeznaczyły miliardy dolarów i euro na skup obligacji rządowych w ramach luzowania ilościowego.

Ta próba osłabienia walut pomogła wypchnąć metale szlachetne na nowy rekord wszechczasów, w czym częściowo pomogła nowa wirusowa kampania internetowa, prowadzona przez Maxa Keisera, prezentera rosyjskiego nadawcy sponsorowanego przez państwo - RT. Kampania ta, nazwana Crash JP Morgan, Buy Silver (Rozbij JP Morgan, Kupuj Srebro), proponowała, aby członkowie społeczeństwa kupowali tyle srebra, ile tylko zdołają, w celu zniszczenia znacznej krótkiej pozycji JP Morgan w srebrze.

Ceny rosły aż do maja 2011 roku, kiedy to rozpoczęło się globalne spowolnienie. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do złota, srebro jest metalem bardziej przemysłowym, a więc jest bardziej podatne na wahania cen w zależności od wyników produkcji przemysłowej w takich krajach jak USA czy Chiny.

Reddit uderza w srebro

Prawie dekadę po ostatnim dużym szczycie cenowym, grupa bystrych użytkowników Reddita korzystających z forum r/wallstreetbets dowiedziała się o funduszach hedgingowych posiadających spore krótkie pozycje w akcjach takich firm jak GameStop. W ciągu kilku godzin, setki akcji zostały zakupione, podnosząc cenę spółki. Zaledwie kilka dni później ich taktyka się zmieniła.

Uwaga przeniosła się na srebro, gdzie wiele funduszy hedgingowych nadal posiada krótkie pozycje. W ciągu zaledwie trzech dni handlowych Gold Bullion Company obserwowała, jak ceny srebra skoczyły o 20 procent. W ciągu 24 godzin otrzymaliśmy zamówienia na srebro w tempie, jakiego zwykle spodziewamy się widzieć przez cały okres trzech tygodni.

Chociaż skok był krótkotrwały, to jednak zaskoczył wielu i pokazuje siłę forów internetowych, które w mgnieniu oka podnoszą ceny srebra. Nie wszyscy możemy być braćmi Hunt, ale jak pokazali Reddorzy, rynki mogą poruszać się bardzo szybko, a każdy, kto ma trochę srebra, może zarobić sporą sumę, jeśli tylko dostosuje czas do rajdu cenowego, który powinien nastąpić.

Szukanie następnego skoku

Nie sposób przewidzieć, jak i kiedy może nastąpić kolejny skok ceny. Rynki są coraz bardziej zdigitalizowane, więc pieniądze wpływają i wypływają z aktywów z coraz większą szybkością. Możemy jedynie stwierdzić, że gdy rozpoczyna się hossa na srebrze, trwa ona zazwyczaj co najmniej dekadę, a większość największych zysków można osiągnąć już w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed osiągnięciem szczytu.

Ceny mogą powrócić do najniższych poziomów po czerwonej fali i pozostać statyczne przez jakiś czas, ale jak w zegarku, może nadejść czas, gdy ceny nabiorą tak potrzebnego rozpędu, który pozwoli im osiągnąć nowe rekordy wszech czasów w nadchodzących latach. Wszystko, czego potrzeba, to odrobina cierpliwości i budowanie zdrowego zainteresowania zakupem srebra.