Jak rozpoznać, że to fałszywa sztabka złota?

Udostępnij

Złoto jest najcenniejszym metalem na ziemi, ponieważ jest łatwe w obróbce, piękne i niesamowicie hipnotyzujące. Metal ten nie matowieje, a nawet kwas azotowy czy aqua regia tylko go rozpuszczają, dopóki nie zredukujesz roztworu, aby odzyskać stałą masę złota. Rozważnie jest dowiedzieć się czegoś o złocie, a im więcej się wie, tym bardziej rozpala ono wyobraźnię.

Już 100 lat przed naszą erą starożytni Egipcjanie wydobywali i modyfikowali złoto z boskimi skojarzeniami, oznaczającymi ciało boga słońca, Ra, jak również czystość i bogactwo. Współczesny rozwój sprawił, że złoto jest jednym z najlepszych dostępnych przewodników elektrycznych, nieocenionym w komputerach, smartfonach i innych nowinkach technologicznych. Jednak imponująco wysoki popyt na złoto na przestrzeni wieków spowodował również powstanie przemysłu zajmującego się podrabianiem tego niesamowitego surowca.

W tym artykule poznamy właściwości złota, które pomogą Ci ustalić, czy sztabka złota, którą zamierzasz kupić, jest fałszywa. Zapoznanie się z markerami autentyczności złota może również zapobiec kosztownym błędom przy kolejnej inwestycji w metal szlachetny.

Spis treści

 • Czym jest sztabka złota?
 • Jak inwestorzy mogą rozpoznać, że sztabka złota jest fałszywa?
  • #1 Test wagi
  • #2 Test Wymiaru
  • #3 Test Ping
  • #4 The Magnet Test
  • #5 The Ceramic Test
  • #6 Test ultradźwiękowy
  • #7 Test Kwasu Azotowego
 • Dowiedz się więcej o bonusowych faktach dotyczących złota
 • Dowiedz się więcej o złocie i zainwestuj w swoją przyszłość

Co to jest sztabka złota?

Złoto jest stabilnym narzędziem inwestycyjnym, ale kupowanie fałszywych sztabek złota jest częstym błędem. Istnieje wiele fałszywych sztabek złota, które powstały w wyniku nielegalnych operacji, a przemysł fałszywego złota nadąża za duchem czasu. Ci podejrzani dealerzy z zadziwiającą łatwością przekonują konsumentów, że inwestują w prawdziwy artykuł, ale bystrzy inwestorzy też mają kilka asów w rękawie.

Pierwszym szczegółem, jaki należy poznać, jest charakterystyka prawdziwej sztabki złota, znanej jako sztabka lub kruszec. Sztabki te to rafinowane metaliczne złoto, określone ilościowo i ukształtowane przez bank centralny lub autoryzowaną mennicę. Mennice zazwyczaj odlewają stosunkowo mniejsze sztabki złota niż banki centralne.

Obaj producenci odlewają złoto z odpowiednio walcowanych arkuszy złota. Standardowa sztabka złota z banku centralnego lub autoryzowanej mennicy to sztabka o masie 400 uncji (438,9 oz. lub 12,4 kg). Kilobar (32,15 uncji trojańskich lub sztabka złota o masie 1 kg) jest bardziej poręczny i powszechnie handlowany.

Standardowe wagi sztabek złota obejmują:

 • Jeden tael = 50 gramów
 • Jedna tola = 0,375 uncji trojańskich lub 11,6638038 gramów
 • Dziesięć toli (TT) = 3,75 uncji lub 117 gramów
 • Jeden kilogram = 32,15074656 uncji trojańskich lub 1000 gramów
 • Jedna tona = 32.150.746 uncji trojańskich lub 1000 kilogramów

Legalni producenci wprowadzają pewne zabezpieczenia do prawdziwych sztabek złota, by pomóc inwestorom odróżnić je od fałszywych. Zwróć uwagę na:

 • Zarejestrowane numery seryjne wytłoczone na sztabce.
 • Certyfikatu autentyczności zawierającego pasujący numer seryjny.
 • Zapieczętowane opakowanie zabezpieczające przed uszkodzeniem lub manipulacją.
 • Zabezpieczenia w postaci hologramu Kinegram w opakowaniu (handlarze nazywają tę sztabkę Kinebar).

Czy to wystarczające informacje, by stwierdzić, czy sztabka złota jest fałszywa? Na wszelki wypadek poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci uniknąć kosztownego błędu.

Jak inwestorzy mogą stwierdzić, czy sztabka złota jest fałszywa?

Każdy inwestor chce wiedzieć to samo: skąd wiadomo, czy sztabka złota jest prawdziwa?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie, czy Twoje złoto jest prawdziwe czy fałszywe, w tym popularna, inspirowana Hollywood metoda gryzienia (ciągliwość 24-karatowego złota pozwala Twoim zębom pozostawić delikatne ślady). Jednak ryzyko utraty zęba powstrzymuje nas przed poleceniem tej metody, zwłaszcza gdy istnieją bezpieczniejsze sposoby sprawdzenia autentyczności Twojego złota.

Fałszywa złota biżuteria pozostawiłaby ślad na skórze po noszeniu jej przez jakiś czas, ale co ze sztabką złota? Oto siedem testów autentyczności złota, które mogą się przydać, jeśli myślisz o zainwestowaniu w złoto w najbliższym czasie:

#1 The Weight Test

Jednym z najłatwiejszych testów sprawdzających, czy sztabka złota jest fałszywa, jest test wagowy. Standardowo wydawane sztabki złota wskazują swoją wagę w gramach lub uncjach bezpośrednio na sztabce. Pomocne jest również to, że w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach na całym świecie kłamanie na temat wagi lub czystości metalu szlachetnego jest przestępstwem.

 • Sprawdź oficjalną wagę sztabek złota (powyżej).
 • Użyj precyzyjnej wagi elektronicznej, aby uzyskać dokładny odczyt.
 • Jeśli waga odczytuje inną wagę niż odnotowana na powierzchni, jest to podrobiona sztabka złota.

#2 Test Wymiaru

Złoto jest gęstym metalem, więc podrobienie jego tekstury jest niezwykle trudne. Fałszywi producenci wykorzystują do produkcji fałszywych sztabek mniej gęste metale, takie jak żelazo, ale do stworzenia wiarygodnego odpowiednika sztabki złota potrzeba by dwa razy więcej żelaza. Ci producenci fałszywego złota muszą używać większych wymiarów, aby przeciwdziałać temu kłopotowi.

Nawet jeśli sztabka jest pozłacana, to i tak będzie musiała być znacznie większa, by dorównać masie prawdziwego złota. Różnice są zazwyczaj niewielkie, więc używaj dokładnych narzędzi do mierzenia swoich sztabek złota.

 • Sprawdź prawidłowe wymiary sztabki złota na rządowych i oryginalnych stronach producenta.
 • Użyj suwmiarki, aby uzyskać jak najdokładniejsze pomiary.

#3 Test Ping

Test ping pozwala profesjonalistom stwierdzić, czy dana moneta jest prawdziwym czy fałszywym złotem. Metale szlachetne wydają wysoki i długotrwały dźwięk dzwonienia po uderzeniu, ale metale nieszlachetne w porównaniu z nimi wydają krótsze, bardziej matowe dźwięki.

 • Jeśli masz złotą monetę, wyważ ją na końcu palca i stuknij w nią inną monetą - powinna wydać charakterystyczne "ping".
 • Jeśli masz sztabkę złota, uderz w nią metalowym prętem i uważnie słuchaj, czy nie słychać dźwięku ping.

Jeśli nie usłyszysz "ping" prawdziwego bogactwa, masz metal nieszlachetny.

#4 Test Magnesu

Złoto nie ma właściwości magnetycznych jak większość innych metali. Łatwym testem do wykonania w domu byłoby sprawdzenie, czy silny magnes wpływa na sztabkę (nie wpłynie na prawdziwy złoty kruszec lub monetę).

 • Spróbuj podnieść swój złoty przedmiot za pomocą magnesu.
 • Jeśli magnes przyciąga złoto, to sztabka, moneta lub biżuteria są fałszywe lub nieczyste.

Wada testu magnetycznego polega na tym, że złoto nie jest jedynym niemagnetycznym metalem. Każdy mały przedmiot może łatwo przejść ten test, w tym fałszywe złote monety lub kawałek biżuterii. Najlepiej jest używać testu magnetycznego wraz z innymi testami wymienionymi w tym artykule.

#5 Test ceramiczny

Test ceramiczny polega na przeciągnięciu złotego przedmiotu po nieszkliwionej płycie ceramicznej.

 • Lekko naciśnij i powoli przeciągnij złoto po ceramicznej powierzchni.
 • Jeśli pojawi się złoty ślad, złoto jest prawdziwe.
 • Jeśli znak jest czarny, Twoja sztabka złota jest fałszywa.

#6 Test ultradźwiękowy

Jeśli nie jesteś przypadkiem profesjonalistą medycznym z maszyną pod ręką, testy ultradźwiękowe na czystość złota są drogie. Maszyny kosztują tysiące dolarów i wymagają wiedzy technicznej do ich obsługi. Jednakże, jest to dobra historia na następnym spotkaniu sieciowym Learn About Gold.

Fale ultradźwiękowe zmieniają się w zależności od różnych metali, ponieważ wzór i prędkość fali ultradźwiękowej porusza się przez te materiały.

 • Sprawdź oficjalny wzór fali ultradźwiękowej dla złota.
 • Jeśli fala na twoim ultradźwięku pasuje, autentyczność złota jest łatwa do potwierdzenia.

Wielcy gracze rynkowi wyprodukowali teraz specyficzne maszyny ultradźwiękowe do testowania złota i srebrnego kruszcu. Weryfikuje ona skład metalu i konsystencję, aby ocenić, czy sztabka złota jest prawdziwym artykułem.

#7 Test kwasu azotowego

Najbardziej skomplikowany test na złoto wykorzystuje kwas azotowy i tylko profesjonalni dealerzy złota mają sprzęt do tego testu. Istnieje wiele zagrożeń, w tym uszkodzenie przedmiotu, niezależnie od tego, czy jest on fałszywy, czy nie. Test opiera się na zasadzie, że czyste złoto jest odporne na utlenianie, więc kwas azotowy (lub aqua regia) nie powinien go skorodować.

Profesjonaliści używają różnych mocy kwasu do testowania różnych czystości. Złoto, które nie reaguje na próbę kwasem azotowym jest tak samo czyste jak sugerowane karaty (i wyższe). Kwas oznaczony dla 22 karatów nie może zmierzyć czystości 24-karatowej sztabki złota - mówi Ci jedynie, czy sztabka jest 22-karatowa.

Poznaj bonusowe fakty o złocie

Czy wiesz, że największa i najcięższa sztabka złota na świecie waży 250 kg (551 lb.)?

 • Muzeum Złota w Toi wystawiło ją na pokaz 11 lipca 2005 roku.
 • Ma ona wymiary 455 mm × 225 mm (17,9 cala × 8,9 cala) u podstawy i 170 mm (6,7 cala) wysokości przy pięciostopniowym kącie zanurzenia (co odpowiada objętości 960 cali sześciennych lub 15 730 cm3).
 • Mitsubishi Materials Corporation jest producentem tej gigantycznej sztabki złota.
 • W 2005 roku jej wartość złota była na poziomie 400 milionów jenów (około 3,684 mln USD). Do 18 sierpnia 2020 roku była ona warta około 16,1 mln USD.

Dowiedz się więcej o złocie i zainwestuj w swoją przyszłość

Ostatnią wskazówką jest przeprowadzenie każdego z tych testów na autentyczność przed dokonaniem zakupu; później jest już za późno. Każdy renomowany dealer metali szlachetnych nie powinien mieć nic przeciwko temu, byś dokładnie sprawdził swoją sztabę złota lub wykonał testy opisane powyżej. Dealerzy, którzy zniechęcają Cię do sprawdzenia sztabki, są prawdopodobnie podejrzani; natychmiast przerwij transakcję.

Learn About Gold jest wiarygodnym źródłem dla tych, którzy szukają złota i strategii inwestycyjnych w złoto. Nasze usługi doradcze sprawiają, że mądre inwestycje w złoto są proste, a ten cenny zasób naprawdę otwiera drzwi. Skontaktuj się z nami na indywidualną konsultację, by dowiedzieć się, jak możesz dokonać inwestycji w sztabki złota, które się liczą lub zapytaj nas, jak współpracować z renomowanymi dostawcami złota dla prawdziwych ofert zniżkowych.