Masowy rajd na rynku złota w 2020 roku: Czy to normalne dla recesji?

Udostępnij

To już oficjalne. Według Narodowego Biura Badań Ekonomicznych, Stany Zjednoczone znajdują się w środku recesji gospodarczej. Przy cenach złota osiągających kolejne kamienie milowe, niektórzy zastanawiają się, czy to normalne - czy tak właśnie powinno zachowywać się złoto w czasie recesji? Czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Dowiedz się, jak wygląda obecna recesja i czego możemy się nauczyć z dotychczasowych wyników złota w czasie recesji.

Obecna re

cesjaW

czerwcu Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych ogłosiło, że Stany Zjednoczone weszły w recesję, którą Biuro definiuje jako "szerokie kurczenie się gospodarki". To kurczenie się obejmuje spadek zatrudnienia i produkcji. Biuro ustaliło, że obecna recesja w USA rozpoczęła się w lutym.

Nikt nie wie, kiedy recesja się zakończy. Jednak wielu ekonomistów przewiduje, że może ona zakończyć się pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku.

Czym ta recesja różni się od innych?

Wielka Recesja, która trwała od grudnia 2007 r. do czerwca 2009 r., uderzyła w USA z powodu takich czynników jak kryzys na rynku kredytów hipotecznych subprime, drastyczne ograniczenie pożyczek między bankami oraz krach na giełdzie. W 2001 r. recesja na rynku dot.com była wynikiem nadmiernej inflacji na rynku akcji technologicznych, ataków terrorystycznych z 11 września i kilku skandali księgowych. Recesja związana z wojną w Zatoce Perskiej, która trwała od lipca 1990 r. do marca 1991 r., została wywołana przez wzrost stóp procentowych, który spowolnił gospodarkę.

Tym razem kryzys zdrowia publicznego spowodował obecną recesję - być może najgorszy kataklizm gospodarczy od czasów Wielkiego Kryzysu. (Przy okazji, jaka jest różnica między recesją a depresją? Mówiąc najprościej, depresja jest bardziej dramatyczną

wersją

recesji:

Wszystkie recesje nie są sobie równe. Każda liczba wydarzeń może wywołać recesję.

Jak złoto zachowuje się

podczas recesjiPodczas recesji,

czasu wielkiej niepewności ekonomicznej, wielu ludzi sięga po złoto jako "bezpieczną przystań" w przeciwieństwie do, na przykład, akcji czy waluty. Ponieważ złoto jest aktywem materialnym, które ma na swoim koncie niezależne wyniki, żółty metal jest często postrzegany jako inteligentna metoda zachowania bogactwa, gdy gospodarka jest chwiejna.

W związku z tym, można bezpiecznie powiedzieć, że rajd cen złota nie jest niczym niezwykłym w czasie recesji.

(

W środku Wielkiej

Recesji

(

marzec 2008), na przykład, złoto na kilka dni przekroczyło granicę 1000 dolarów za uncję, po czym osiadło w okolicach 900 dolarów

za uncję

.

Z kolei podczas recesji dot.com w 2001 roku cena złota wykazywała tendencję wzrostową.

Wyniki złota w czasie recesji w 2020

roku

W tym

roku cena złota również cieszyła się wzrostem w warunkach recesji. W sierpniu złoto pobiło rekord, przekraczając poziom 2000 USD/oz. Wzniosło się na rekordowy poziom 2.072,49 USD/oz.

"Złoto jest wyraźnym beneficjentem bezpiecznego popytu", powiedział Stephen Innes, główny strateg rynku globalnego w AxiTrader, w nocie badawczej z lipca 2020 roku cytowanej przez CNN Business.

Niektórzy obserwatorzy rynku przewidują, że złoto może nadal odnotowywać solidne zyski w wyniku niskich stóp procentowych w USA, osłabienia dolara amerykańskiego, obaw o inflację i utrzymujących się napięć handlowych między USA a Chinami. Michael Cuggino, Prezes Zarządu Permanent Portfolio Family of Funds, uważa, że "nie byłoby nierozsądne", gdyby złoto przekroczyło poziom 4000 USD/oz.

Wyniki ankiety przeprowadzonej w połowie września przez Kitco News pokazują, że połowa profesjonalistów z Wall Street, którzy wzięli udział w ankiecie, jest byczo nastawiona do złota. Jednocześnie 43% z nich jest neutralnych, a tylko jeden analityk uważa, że ceny złota spadną.

Analitycy kanadyjskiego banku CIBC prognozują, że w 2021 roku ceny złota mogą wynieść średnio 2300 dolarów za uncję.

"Perspektywy utrzymujących się niskich realnych stóp procentowych, rosnące obciążenie długiem rządowym w połączeniu z niepewnością geopolityczną wynikającą z nadchodzących wyborów w Stanach Zjednoczonych sprzyjają dalszej znaczącej aprecjacji cen" - stwierdzili analitycy w raporcie cytowanym przez Kitco

News.

W U.S. Money Reserve zawsze obserwujemy ceny złota, by lepiej zrozumieć rynek złota i służyć naszym klientom. Ty też możesz obserwować i uczyć się. Zapamiętaj nasz wykres cen złota i zadzwoń do U.S. Money Reserve, gdy będziesz gotowy, by dodać złoto do swojego portfela.

ceny złotarecesja 2020recesja-odpornośćShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16