Co oznacza termin gold-filled? Czym się różni od pozłacanego?

Udostępnij

Kupując produkty ze złota, musisz zrozumieć różne terminy używane do opisania dostępnych rodzajów złota.

Wielu jubilerów używa kuszących słów, takich jak vintage, drogie, mieniące się czy kapryśne, by skłonić Cię do emocjonalnego zakupu. Określenia te nie znaczą wiele, ponieważ nie zdradzają nic na temat wartości i trwałości przedmiotu, który chcesz kupić.

Najdroższa złota biżuteria składa się z czystego złota i jest opisywana w karatach, czyli terminach określających zawartość złota w produkcie. Karat złota mierzy 1/24 części całego wyrobu, oznaczając liczbę złotych części lub "czystość" w każdym kawałku.

W szczególności, 24-karatowe złoto oznacza najczystszą złotą biżuterię, jaką można kupić; oznaczenie to oznacza, że dany produkt jubilerski zawiera 99,9% złota, bez śladów innych metali lub stopów. Jednak nie każda złota biżuteria dostępna na rynku składa się z czystego złota. Popularne terminy używane do opisania biżuterii ze złota o niższej czystości to gold-filled, gold-plated i gold-coated.

W tym miejscu analizujemy i definiujemy głównie terminy gold-filled i gold-plated, a także krótko omawiamy termin gold-coated. Naszym celem jest pomóc Ci zrozumieć różnicę między nimi i umożliwić Ci dokonywanie świadomych i przemyślanych zakupów.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się, jak określić czystość litego złota.

Spis treści

 • Jak określić czystość litego złota?
  • Waga i gęstość
  • Oznaczenia karatowe
  • Szkła powiększające
  • Magnesy
  • Test Porcelany na Zarysowania
  • Próba kwasowa złota
  • Analiza fluorescencji rentgenowskiej (XFR)
 • Alternatywy dla litego złota: Jaka jest różnica między złotem platerowanym, wypełnionym złotem i powlekanym złotem?
  • Biżuteria wypełniona złotem
  • Biżuteria pozłacana
  • Biżuteria powlekana złotem
 • Którą biżuterię powinieneś kupić: Wypełnioną czy platerowaną złotem?
  • Wypełnienie złotem
  • Biżuteria powlekana złotem (PVD)
 • Przemyślenia końcowe

Jak określić czystość litego złota

Aby określić czystość i jakość złota, możesz skorzystać z kilku metod, w tym:

Waga i gęstość

Złoto jest gęstym metalem, więc jego wagę i gęstość można łatwo określić. Gdy wrzucisz kawałek złota do wody i zmierzysz ilość wypartej przez niego cieczy, możesz określić jego czystość na podstawie wyników pomiarów masy i gęstości.

Test ten może być jednak zawodny, ponieważ złota biżuteria często zawiera inne stopy metali, które zmieniają jej wagę i gęstość.

Oznaczenia karatowe

Stopień karatowości określa czystość złota; im wyższy karat, tym czystsze złoto. Karat to 1/24 części zawartości złota. Dlatego na przykład oznaczenie 1/20 12k G.F. na sztabce złota oznacza, że sztabka ma co najmniej 1/20 12-karatowej zawartości złota w masie.

Złoto o wyższej karatowości jest również bardziej plastyczne niż złoto o niższej karatowości, przez co jest mniej odporne na ścieranie i zużycie w wyniku zadrapań i zarysowań.

Najczystsze złoto, jakie możesz kupić, to złoto 24-karatowe.

Szkła powiększające

Specjaliści od złota używają także lupy i gołego oka, by szukać oznak łuszczenia się złota. Na litym złocie nie widać łuszczenia się, ale na pozłacanych alternatywach może ono wystąpić.

Magnesy

Eksperci rutynowo używają również magnesów, aby określić, czy dany przedmiot ma wysoką zawartość złota. Złoto i inne metale szlachetne, takie jak srebro, nie przyciągają magnesów, więc jeśli przedmiot przyciąga magnes, to prawdopodobnie nie jest złoty, ma metalowe zatrzaski lub składa się z solidnej złotej alternatywy.

Test Porcelany na Zarysowania

Możesz także określić jakość i czystość złota, wykonując Porcelanowy Test Zdrapywania. Test ten polega na zadrapaniu złotego kruszcu za pomocą nieszkliwionej płytki ceramicznej. Jeśli zarysowanie pozostawia złotą smugę, oznacza to, że przedmiot jest ze złota, natomiast jeśli pozostawia czarny ślad, jest on prawdopodobnie podrobiony.

Kwasowa próba złota

Kwasowa próba złota to kolejna cenna metoda określania zawartości złota w biżuterii, ponieważ złoto i srebro nie rozpuszczają się w kwasie. Test polega na nałożeniu na próbkę kwasu azotowego lub aqua regia (kwas azotowy i kwas solny). Jeśli jakakolwiek jego część rozpuści się, można uznać, że biżuteria lub przedmiot nie jest wykonana ze złota.

Analiza fluorescencji rentgenowskiej (XFR)

Wreszcie, wielu profesjonalistów do badania czystości złota używa urządzeń do fluorescencji rentgenowskiej. Ta metoda kosztuje więcej niż pozostałe, ale wielu preferuje jej nieniszczący charakter, ponieważ nie uszkadza biżuterii.

Analizator rentgenowski wysyła promienie rentgenowskie w głąb wyrobu, powodując fluorescencję atomów złota, które przekazują energię z powrotem do analizatora. Złoto ma specyficzną sygnaturę fluorescencji rentgenowskiej, więc promienie mogą pomóc profesjonalistom określić, czy skład chemiczny materiału jest zgodny ze złotem.

Alternatywy dla litego złota: Jaka jest różnica między złotem platerowanym, złotem wypełnionym i złotem powlekanym?

Nie każda złota biżuteria w sprzedaży składa się z czystego złota. Wiele złotych wyrobów ma w swoim rdzeniu mniej metalu nieszlachetnego, a na powierzchni warstwę metalu szlachetnego.

Taki kompromis sprawia, że są one bardziej przystępne cenowo, a jednocześnie zachowują swoją trwałość i wartość. Proces łączenia metalu szlachetnego z metalem nieszlachetnym często decyduje o wartości danego egzemplarza.

Alternatywy dla złota można wytwarzać trzema głównymi metodami:

 • Wypełnianie złotem
 • Pozłacanie
 • Powlekanie złotem

Poniżej przeanalizujemy każdy z tych procesów produkcyjnych i sprawdzimy, jak wpływają one na wartość wyrobu.

Biżuteria wypełniona złotem

Biżuteria gold-filled składa się z dwóch do trzech warstw złota, łączonych ciśnieniowo w różnych wysokich temperaturach i ciśnieniach na metalowej podstawie, takiej jak mosiądz lub miedź. W wyniku tego procesu uzyskuje się znacznie grubszą warstwę złota w porównaniu z biżuterią pozłacaną lub powlekaną złotem.

Wypełnianie złotem pozwala jubilerom produkować alternatywne wyroby z litego złota, które są trwałe i odporne na matowienie. Ta popularna metoda zapewnia również biżuterię, która zachowuje swoją wartość i oryginalny stan przez dłuższy czas, często do 30 lat. Biżuteria ta stanowi ekonomiczną i trwałą opcję w stosunku do czystego złota, ale jej cena może być średnio lub bardzo wysoka.

Biżuteria gold-filled musi zgodnie z prawem zawierać 1/20 części wagowych złota lub 5% zawartości złota. Zawartość złota jest wskazywana przez liczbę karatów złota na powierzchni wyrobu, przy czym najlepsze egzemplarze mają 12- lub 14-karatowe złoto, oznaczone jako 12/20 G.F. lub 14/20 G.F.

Biżuteria pozłacana

Biżuteria pozłacana, znana również jako biżuteria PVD (Physical Vapor Deposition), stanowi inny rodzaj alternatywy dla złota.

Pozłacanie polega na wydmuchiwaniu metali szlachetnych w postaci pary na stałą podstawę z mniej szlachetnego metalu, zazwyczaj mosiądzu, łącząc oba metale. Pozłacanie zapewnia dziesięciokrotnie większą trwałość niż powlekanie złotem, ale zawiera tylko niewielką warstwę litego złota, szacowaną na 0,05% zawartości w porównaniu z 5% zawartością w wyrobach wypełnionych złotem.

Wyprodukowana biżuteria nadal jest podatna na zarysowania, uszkodzenia spowodowane wodą i wysoką temperaturą, ale jest bardziej odporna na uszkodzenia spowodowane czynnikami korozyjnymi, takimi jak pot, słona woda i kwasy.

Biżuteria powlekana złotem

Powlekanie złotem nie zapewnia wysokiej jakości, trwałej biżuterii w porównaniu z wypełnianiem złotem i pozłacaniem.

Powlekanie złotem polega na nałożeniu cienkiej warstwy metalu szlachetnego, zazwyczaj złota, srebra, platyny lub chromu, na podłoże z metalu mniej szlachetnego, takiego jak srebro, mosiądz lub miedź. Powłoka jest nakładana metodą galwaniczną, która polega na zanurzeniu podłoża w naładowanym elektrycznie metalu szlachetnym w postaci ciekłej. Podłoże przyciąga metal szlachetny, który następnie zostaje pokryty powłoką.

Jubilerzy często stosują ten proces jako niedrogą i łatwą metodę produkcji biżuterii. Jednak produkt końcowy ma mniejszą wartość, biorąc pod uwagę minimalną zawartość złota w gotowym elemencie. Ponadto, biżuteria ma tendencję do matowienia, łuszczenia się i łatwo odpryskuje. Mimo to, elementy te mają pewną wartość, ponieważ są niezwykle przystępne cenowo i przemawiają do masowego odbiorcy.

Którą biżuterię powinieneś kupić: Gold-Filled czy Gold-Plated?

Wypełniona złotem

Biżuteria wypełniona złotem ma wysoką zawartość złota, co czyni ją znacznie bardziej wartościową i trwałą niż inne alternatywy z litego złota.

Ten rodzaj złotej biżuterii jest znany z tego, że zachowuje swój stan nawet przez trzy dekady, ponieważ nie odpryskuje, nie matowieje i nie łuszczy się. Jednak w przypadku narażenia na wysoki poziom siarczków, na przykład podczas pożaru, w zanieczyszczonych kontenerach transportowych lub w salonach pielęgnacji paznokci, w których występuje wysoki poziom oparów siarczkowych, może sczernieć.

Produkty wypełnione złotem są zazwyczaj droższe ze względu na wysoką zawartość złota. Są one jednak doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie na metale. Stara warstwa nie zmatowieje szybko, chroniąc skórę przed metalem bazowym.

Pozłacana (PVD)

Biżuteria pozłacana stanowi doskonały wybór, jeśli chcesz kupić biżuterię o niskiej lub średniej cenie. Możesz zdecydować się na tę stosunkowo trwałą biżuterię ze względu na wiązanie azotku tytanu, który silnie wiąże metal szlachetny z metalem nieszlachetnym.

Chociaż biżuteria ta wykazuje podatność na zarysowania i zadrapania, naprawy mogą zmniejszyć wynikające z tego zużycie przy użyciu procesu znanego jako replikacja. Ten rodzaj złotej biżuterii może przetrwać od pięciu do dziesięciu lat.

Zakup wyrobów ze złota jest decyzją wysoce subiektywną. Dlatego decyzja o tym, jaki rodzaj alternatywy z litego złota nabyć, zależy od Twojego budżetu, wrażliwości lub alergii na którykolwiek z elementów biżuterii oraz osobistych preferencji.

W skrócie, produkty powlekane złotem mają mniejszą wartość w dłuższej perspektywie ze względu na minimalną zawartość złota i niską trwałość. Produkty gold-filled zachowują swój stan dłużej niż produkty pozłacane, ale prawdopodobnie będą Cię więcej kosztować.

Ostateczne przemyślenia

Jeśli chcesz kupić alternatywne wyroby z litego złota do własnego użytku, podarować je przyjaciołom lub rodzinie, albo sprzedać w profesjonalnym sklepie, produkty gold-filled i gold-plated to doskonały wybór. Te złote przedmioty nie mają tak wysokiej ceny jak czyste złoto, a wyglądają równie atrakcyjnie. Są również dość trwałe - wiele z nich zachowuje swój wygląd i stan przez okres od pięciu do trzydziestu lat.

W Learn About Gold pomagamy Ci dokonywać właściwych wyborów przy inwestowaniu w złoto. Niezależnie od tego, czy wolisz inwestować w złotą biżuterię, złote fundusze ETF, czy złote konta IRA, jesteśmy Twoim centralnym źródłem informacji o wszystkim, co jest związane ze złotem.

Łączymy Cię także z renomowanymi partnerami oferującymi przystępne cenowo inwestycje w złoto. Skontaktuj się z nami już teraz, by dowiedzieć się więcej.