Ile gramów mieści się w uncji złota?

Udostępnij

W USA sprzedawcy i kupujący mierzą złoto w gramach i uncjach. Jeśli planujesz inwestować w złoto i nie wiesz, co oznaczają te terminy, nasi eksperci podzielili się z Tobą szczegółowymi informacjami na ten temat.

Spis treści

 • Co to jest gram?
 • Co to jest uncja trojańska?
 • Różnica między uncją standardową a uncją trojańską
 • Miary złota na świecie
 • Pomiar czystości złota
 • Jak bezpiecznie kupować złoto?
   • Zrozumienie, jak mierzyć złoto, to początek procesu, ale bezpieczne inwestowanie w złoto to nie wszystko:
  • 1. Kupuj tylko fizyczne złoto
  • 2. Kupuj czyste złoto
  • 3. Kupuj rozmiary nadające się do użytku
  • 4. Porównaj ceny
  • 5. Kupuj od renomowanych sprzedawców
  • 6. Działaj zgodnie z prawem
 • Kiedy jest najlepszy czas na kupno złota?
 • Podsumowanie

Co to jest gram?

Słowo gram pochodzi od gramma, łacińskiego terminu, który oznacza "małą wagę". Gdy złoto waży mniej niż uncję, możesz określić jego dokładną wagę w gramach.

Jeden gram to mniej więcej tyle, ile waży skuwka od długopisu lub spinacz do papieru.

Co to jest uncja trojańska?

System miar uncji trojańskiej powstał w Troyes, we Francji, okołoXVI wieku. Obecnie kilka krajów zachodnich, w tym USA, stosuje go jako oficjalny system ważenia złota. System wagowy troy jest jedynym starożytnym systemem wagowym nadal stosowanym w czasach współczesnych, a handlowcy używają go także do mierzenia srebra, platyny i innych metali szlachetnych.

Dealerzy używają uncji trojańskiej (t oz lub oz t), gdy obracają złotem w znaczących ilościach. Handlarze kruszców i banki centralne handlują sztabami Good Delivery, czyli sztabami złota o masie 400 uncji trojańskich.

Zwykli traderzy i inwestorzy, którzy obracają mniejszymi ilościami złota, używają głównie sztabek o masie 100 uncji trojańskich, ponieważ są one bardziej poręczne.

Według danych brytyjskiej Mennicy Królewskiej, przeliczając gramy na uncje, 31,1034768 gramów równa się jednej uncji trojańskiej. Uncja trojańska różni się jednak znacznie od uncji standardowej. Na rynku używa się uncji standardowych do ważenia cukru, zboża i innych produktów.

Różnica między uncją standardową a uncją trojańską

Gdy handlarze złotem wspominają o uncjach, mają na myśli uncję trojańską, a nie uncję standardową. Uncja standardowa (oz.), zwana też uncją avoirdupois, jest w USA metryką stosowaną do pomiaru żywności, ale nie metali szlachetnych.

Uncja trojańska złota jest równa 31,1 grama złota, podczas gdy uncja standardowa waży mniej, bo 28,349 grama. Jeśli myślisz, że ta niewielka różnica między tymi dwiema jednostkami miary nie będzie miała znaczącego wpływu na obliczenia dotyczące złota, to jesteś w błędzie.

Używanie uncji standardowej zamiast uncji trojańskiej w odniesieniu do dużych ilości złota może prowadzić do obliczeń obarczonych nawet 10% błędem, co stanowi ogromną stratę przy handlu na rynku złota.

Nawet gdy masz do czynienia z niewielkimi ilościami złota, problemy pojawiają się, gdy używasz niewłaściwej jednostki miary. Na przykład, jeśli do wyrobu biżuterii użyjesz standardowej uncji złota, nie będzie ona tak gruba ani tak ciężka, jak gdybyś użył systemu troy.

Miary złota na świecie

Handlarze złotem preferują stosowanie uncji trojańskich ze względu na spójność, ale gdy mają do czynienia z niewielkimi ilościami złota, niektórzy handlowcy z Ameryki Północnej preferują wagę ziarnową i groszową.

 • Waga groszowa to 1,55517384 grama, czyli 1/20 uncji trojańskiej.
 • Ziarno to najmniejsza jednostka miary złota - 0,0648 grama lub 0,0020833 uncji trojańskiej.

Zauważ, że handlowcy używają uncji trojańskich tylko w USA, Wielkiej Brytanii i większości krajów Unii Europejskiej. Jeśli planujesz kupować lub sprzedawać złoto poza tymi regionami, spotkasz się z innymi systemami miar.

Na przykład, gdy handlujesz złotem w Azji Południowo-Wschodniej, np. w Singapurze, Pakistanie czy Indiach, preferowanym systemem miar jest tola. Jeden tola równa się 11,6638 grama lub 3/8 uncji trojańskiej złota.

Jeśli handlujesz złotem w Chinach lub Hongkongu, preferowanym systemem miar jest tael, zwany też tahil. Dokładna miara taela może się jednak różnić w zależności od kraju. W Chinach tael jest równy 50 gramom, czyli 1,607536 uncji trojańskiej, ale w Japonii jest to 37,5 grama, a w Hongkongu 37,799364167 grama.

W Tajlandii miarą złota jest baht, który odpowiada 15,244 grama złota.

Znajomość jednostki miary obowiązującej w miejscu, w którym handlujesz metalami szlachetnymi, jest niezbędna, by uniknąć pomyłek i utraty pieniędzy.

Pomiar czystości złota

A więc ile gramów mieści się w uncji złota? Ustaliliśmy, że uncja złota to 31,1 grama złota, ale to stwierdzenie jest dokładne tylko wtedy, gdy mierzymy złoto o czystości 999. Mniej czyste złoto ma mniejszą liczbę gramów.

Termin "karat" określa czystość lub stopień uszlachetnienia złota, wskazując proporcje złota w danym przedmiocie. Każdy złoty przedmiot oznaczony jako 24 karat jest uważany za "czyste" złoto. Złoto 23-karatowe jest prawie czyste - zawiera około 96,5% złota.

Pozostałe elementy w wyrobie to zwykle mniej wartościowe metale lub stopy.

Jak bezpiecznie kupować złoto?

Zrozumienie, jak mierzyć złoto, to początek procesu, ale bezpieczne inwestowanie w złoto to nie wszystko:

1. Kupuj tylko złoto w postaci fizycznej

Możesz inwestować w złoto, kupując kontrakty terminowe, fundusze ETF, które śledzą ten surowiec, i wiele innych instrumentów finansowych. Choć te metody są wygodniejsze, nie są tak bezpieczne i gwarantowane, jak kupno fizycznego złota. Posiadając złoto w sztabach, możesz je przechowywać lub nim handlować bez żadnych obciążeń.

Możesz kupić złoto w Internecie lub u znanych sprzedawców w Twojej okolicy. Gdy już będziesz miał złoto, zabezpiecz je w domowym sejfie lub w skrytce depozytowej w banku.

2. Kupuj czyste złoto

Waga i czystość złota decydują o jego wartości. Zazwyczaj znajdziesz złoto w sztabach z podaną czystością i innymi informacjami, takimi jak waga i producent. Najlepszą inwestycją jest produkt, którego czystość wynosi co najmniej 99,5%.

Jeśli to możliwe, przed dokonaniem transakcji zasięgnij opinii profesjonalisty na temat czystości danego kruszcu.

3. Kupuj sztabki w rozmiarach możliwych do wykonania

Mniejsze sztabki złota łatwiej jest odsprzedać. Znalezienie kupca na dziesięciouncjową sztabkę złota może być trudne, ale znalezienie kilku kupców na dziesięć jednouncjowych sztabek jest znacznie prostsze.

W zależności od Twoich preferencji, możesz kupować złoto w postaci sztabek lub monet. Obie formy mają znaczną wartość pieniężną, ale złote monety często cieszą się większym popytem na rynku.

Na przykład, złote monety American Eagle z Mennicy Amerykańskiej zawierają 91,67% złota, ale mają wyższą wartość niż zwykłe sztabki złota. Monety są egzemplarzami kolekcjonerskimi, co znacznie podnosi ich wartość dla handlowców.

Sprzedaż specjalnych złotych monet nie zawsze jest jednak prosta. Jeśli chcesz inwestować w złoto i handlować nim w najbardziej bezpieczny sposób, trzymaj się zwykłych sztabek złota.

4. Porównaj ceny

Najlepszą ofertę możesz uzyskać porównując ceny u różnych dealerów złota. Niektórzy z nich oferują niższe ceny niż ich konkurenci, inni zaś oferują zniżki przy większych zakupach.

Konkurencyjne ceny to nie wszystko, ale powinieneś unikać sprzedawców, którzy pobierają zbyt wysokie opłaty za wysyłkę, certyfikaty autentyczności, przetwarzanie płatności i inne dodatki administracyjne. Takie opłaty podniosą koszt zakupu i wpłyną na wysokość zwrotu.

5. Kupuj od renomowanych sprzedawców

Przed złożeniem zamówienia sprawdź opinie klientów o danym sprzedawcy. Na platformach takich jak Better Business Bureau i ConsumerAffairs.com możesz znaleźć niezależne opinie innych kupujących. Dzięki temu szybko dowiesz się, czy sprzedawca jest wiarygodny, a jego produkty są autentyczne.

6. Działaj zgodnie z prawem

Nieprzestrzeganie przepisów regulujących kupno i sprzedaż złota w Twojej jurysdykcji może doprowadzić do utraty Twoich aktywów.

Na przykład, jeśli kupujesz duże ilości fizycznego złota w USA, obowiązują tam przepisy dotyczące podatków i przejrzystości. Możesz legalnie obejść te prawa, kupując złoto w mniejszych ilościach lub kupując i przechowując je w bezpiecznych rajach, takich jak Szwajcaria czy Liechtenstein.

Kiedy jest najlepszy czas na kupno złota?

Jak w przypadku każdego towaru, jeśli kupisz złoto po wyższych cenach, sprzedaż go z zyskiem może okazać się trudna. Jeśli nie jesteś specjalistą od arbitrażu, graj bezpiecznie, inwestując w złoto tylko wtedy, gdy ceny są niskie, a sprzedając je, gdy rynek rośnie.

Obserwując, kiedy ceny rynkowe rosną i spadają, jesteś lepiej przygotowany do określenia najlepszego momentu na zawarcie transakcji.

Oto kilka znaków, które wskazują, kiedy ceny złota mogą się zmienić:

 • Rezerwy banków centralnych: Gdy bank centralny zamienia większość swoich rezerw gotówkowych na złoto, cena złota w danym miejscu ma tendencję do wzrostu.
 • Spadek wartości dolara amerykańskiego: Gdy dolar amerykański jest silny i stabilny, cena złota ma tendencję do podążania za tym trendem. Gdy wartość dolara spada, złoto zyskuje na wartości. Słaby dolar napędza popyt na złoto, co zwiększa jego cenę i sprawia, że osoby poszukujące bezpiecznej przystani szukają sposobu na ochronę swojego majątku, zamieniając papierowe pieniądze na złoto.
 • Popyt na biżuterię: Wzrost popytu na złoto powoduje wzrost jego wartości, zarówno w przypadku biżuterii, jak i w zastosowaniach przemysłowych.
 • Spadek produkcji złota: Zmniejszona produkcja złota prowadzi do jego niedoboru, co zwiększa wartość złota, które wciąż jest w obiegu. Obecnie wydobycie złota jest bardziej wymagające, ponieważ górnicy muszą kopać głębiej, by dostać się do złóż złota. Wyższe koszty produkcji spowodowały stopniowy wzrost cen złota w ostatnich latach.

Wnioski

Kupując złoto, upewnij się, że sprzedawca podał Ci dokładną ilość, a Ty znasz jednostkę miary. Czystość złota musi być najwyższa z możliwych. W przeciwnym razie wartość Twojego zakupu będzie o wiele niższa niż jego waga.

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak kupować czyste złoto w małych lub dużych ilościach po najlepszych cenach, skontaktuj się z nami już dziś.